Министър Запрянов обяви резултатите от проверката на ВВС

100 прочитания

Служебният военен министър очерта широк кръг проблеми, но фокусира отговорността само във ВВС, като заобиколи въпросите с политическата вина

Резултатите от всестранната проверка на Военновъздушните сили на България бяха обявени днес, 12 ноември 2024 г., от служебният министър на отбраната Атанас Запрянов. Посочени бяха няколко основни проблема, а министърът даде да се разбере, че ще има кадрови промени във ВВС.

Пресконференцията, на която бяха оповестени резултатите от цялостна проверка във връзка с подготовката, летателната дейност, реда и дисциплината във всички формирования на ВВС, стана факт малко след приключването на заседание, на което са присъствали всички командири на военни формирования във ВВС, както и командването. На срещата е бил прочетен целият доклад, изготвен в резултат на проверката, като неговите изводи са били обсъдени.

Припомняме, че на 15 октомври 2024 г., бяха оповестени резултатите от авиационното разследване на инцидента от 13 септември, когато при тренировъчен полет загинаха двама военни пилоти. Тогава министър Запрянов обеща „пълна прозрачност“ за причините довели до катастрофата с учебния самолет L-39ZA.

На пресконференцията присъстваха служебният военен министър, началникът на отбраната адмирал Емил Ефтимов и заместник-началникът на отбраната генерал-лейтенант Цанко Стойков, който е и ръководител на работната група изготвила доклада. Не присъстваха представители на командването на Военновъздушните сили.

Министър Запрянов заяви, че неговата съвест не позволява да се крие състоянието на ВВС, като припомни, че от 2021 г. до сега са станали три сериозни инцидента, при които са загинали трима летци. Той обясни, че докладът съдържа класифицирана информация, но все пак ще запознае обществеността с основните пет проблема изнесени в него.

 „Първо и най-важно – хроничният недостиг на изправна летателна техника през годините. Наличният брой самолети и вертолети за оперативно използване не са достатъчни за поддържане на нальота на пилотите за всички задачи и упражнения по бойна подготовка. След началото на войната в Украйна самолетите МиГ-29 и Су-25 останаха без поддръжка. Същото се отнася и за вертолетите Ми-17 – от три, остана само един. По отношение на западната техника, нейната поддръжка зависи от вечно ограничения ни финансов ресурс. И това го казвам с огромно съжаление”, каза министър Запрянов.

Според него е абсурдно летците във ВВС да имат всички видове подготовка с наличния брой техника в оперативна готовност.

„Стратегически сгрешената политика през годините да се залага на съветски платформи и забавеното превъоръжаване на ВВС ни доведоха до настоящата криза със състоянието на летателната техника. Проектът за придобиване на нов изтребител бе драстично забавен с повече от 10 години”, отбеляза още министърът.

Той се похвали, че миналата година са пратени пет вертолета Cougar за ремонт (т.нар. тежък технически преглед G-Check), а тази е решено да се пратят още три машини, което според министъра, ще доведе до нальот в 24-та авиобаза на ниво на стандартите на НАТО.

Запрянов каза, че във ВВС се наблюдава изкривена кадрова пирамида, поради недостатъчен нальот на младите пилоти.

„Сериозен проблем е и изтичането на кадри към други структури поради различие в заплатите. Част от вертолетните ни пилоти отиват в МВР и Министерство на транспорта (вероятно има предвид системата за HEMS – бел. ред.), където заплатите са много по-високи. Ето защо, апелирам 51-вото НС да изпълни решението си и да увеличи заплатите на военнослужещите”, каза Запрянов.

Министърът маркира и остарели нормативни документи, касаещи планирането и провеждането на летателната дейност. Липсва детайлно регламентиране на отговорностите на различни лица, които участват в полетите. Стана ясно, че по документите се работи постоянно, но има още много какво да се желае.

„Недостатъчно командно-организаторска работа в структурите на ВВС – в някои авиационни бази и в самия щаб на ВВС. Става въпрос за работата по дисциплината, спазването на мерките за безопасност и командирската взискателност в процесите”, посочи, като четвърти проблем, министър Запрянов.

На допълнителен въпрос по темата, министърът подчерта, че не са констатирани драматични нарушения на летателната дисциплина, а основно ставало въпрос за точна оценка на поемания риск при изпълнение на задачи в мирно време. Той каза, че е апелирал чрез командирите на авиобази, летците да не поемат излишни рискове.

 „И пето, но не на последно място, подготовката на летците курсанти в Долна Митрополия не е обвързана с професионалния контрол, защото училището на е част от ВВС и не е на подчинение на командира на ВВС. Аз съм принципал на ВВВУ и отговарям за него и за подготовката на курсантите, без да имам контролни органи чрез които да осъществявам този контрол”, посочи Запрянов.

Министърът каза, че проблемите с ВВВУ трябва да се отстранят бързо, като основният проблем пред интеграцията на училището във ВВС е свързана със Закона за висшето образование, тъй като ако ВВВУ е подчинено не на министъра на отбраната, а на ВВС, то в него не могат да се обучават цивилни специалисти. Активно се търсело решение на въпроса. Като други проблеми, министър Запрянов посочи, че във ВВВУ не се изучавали нормативните уредби и документи на ВВС, което налагало младите офицери да се дообучават в строевите части.

 „Имаме много голяма яснота, какво трябва да се прави от тук нататък, Моят апел към командирите бе – не всичко е пари. Голяма част от дефинираните проблеми не изискват средства за решаването им”, каза в заключение Атанас Запрянов.

.

„Десетилетията недофинансиране на системата на отбраната, водят до рискове от инциденти и катастрофи. Не го казвам, като оправдание, а като основа на планирането на командно-организаторската работа в авиобазите”, заяви адмирал Ефтимов, като каза, че задачите пред ВВС не са променяни, въпреки малкото ресурси.

Той определи докладът, като обективен и безпристрастен и отбеляза, че е допусната катастрофа с L-39, за който били дадени финансови средства, имало изправни самолети и оптимален, за нашите условия, нальот на двамата загинали летци.

Изненадващо, началникът на отбраната отвори въпросът за евентуално придобиване на нови учебни самолети за ВВС, тъй като наличните машини не били достатъчно на брой. Той каза, че в предишния парламент е била приета програма за превъоръжаване, но в нея не били включени учебните самолети. Според армирала, от ВВС в момента се очаквала цялостна концепция за развиване на учебната авиация.

Служебният министър на отбраната даде да се разбере, че ще има кадрови последствия от доклада за състоянието на ВВС, които обаче нямало да бъдат „наказателна операция”, а ще става въпрос за „придвижване на кадри”.

„В моите пълномощия е да вземам кадрови решения и аз ще взема такива”, каза Запрянов и уточни, че тези решения ще станат ясни много скоро.

Трябва да се отбележи, че в оповестените изводи, няма принципни новости. Министър Запрянов маркира добре известни проблеми, които са обсъждани многократно в публичното пространство и за чието разрешаване не са полагани систематични усилия. Макар и той да отбеляза изрично, че в армията има единоначалие, като той, в ролята му на военен министър, носи отговорност за цялостното състояние на въоръжените сили, в изложението му липсваше самокритика или поемане на някаква политическа отговорност.

Атанас Запрянов е фигура, която присъства почти неизменно в Министерство на отбраната в последните 15 години. В периода 2010 – 2013 г. той бе съветник на тогавашния министър Аню Ангелов. По време на кабинета „Борисов 2” той за кратко бе съветник на министър Николай Ненчев, а от юли 2015 г. поема поста заместник-министър на отбраната. Такъв той е и в кабинета „Борисов 3” и кабинета „Денков”. Вече повече от половин година е служебен министър на отбраната, а междувременно бе предложен за титуляр на поста при два неуспешни опита за сформиране на редовен кабинет с мандат на ГЕРБ.

Така например, когато сега Запрянов критикува забавянето в покупката на нов изтребител и залагането на съветски платформи, то критиката e насочена към кабинети от които той е бил част. Още повече, че той бе сред върлите поддръжници на покупката на F-16, за които изначално бе ясно, че имат бавна доставка (която се забави допълнително с почти две години). По същият начин стои и въпросът с хроничната липса на пари за поддръжка на авиационната техника. Запрянов е бил (и все още е) част от политическото ръководство на армията, което не е успявало да осигури достатъчно средства.

Трябва да се припомни също, че през в рамките само на 12 месеца, през 2017 и 2018 г. станаха две катастрофи с военни вертолети, при което загинаха трима летци, a трима други авиатори бяха ранени. Тогава Запрянов бе заместник-министър. След тези случаи не последваха съществени реакции в МО.

Остава да се види какви ще бъдат кадровите промени във ВВС и как те ще бъдат обосновани. В пространството витаят различни имена на офицери, които могат да бъдат свалени от постовете си. Припомняме, че веднага след катастрофата политически фигури, като например Делян Пеевски, директно посочиха хора за уволняване, включително командирът на ВВС генерал-майор Димитър Петров.

Свързани теми

Предишна публикация
Докладът за състоянието на ВВС е готов
Следваща публикация
Нова учебна техника за ВВВУ
100 прочитания

Най-четеното през седмицата

Прочетете още

Появиха се нови следи към местонахождението на полет MH370

Австралийското бюро за транспортна безопасност (ATSB) публикува два нови доклада, които обобщават събраните данни по време на издирването на полет MH370 на Malaysia Airlines. В тях са включени нови сателитни снимки, за които се твърди, че хвърлят нова светлина по въпроса с изчезналия Boeing 777.

Меню