Катастрофата в Невада вероятно е със съветски боен самолет

62 прочитания

Катастрофата от 5 септември 2017 г. в Невада, при която загина американски пилот-изпитател вероятно е станала с боен самолет съветски производство, който е експлоатиран от секретната ескадрила „Red Hat”. Това съобщава Aviation Week.

Според източници на изданието, загиналият подполковник Ерик Щулц (на снимката) е бил командир на ескадрилата „Red Hats” по време на смъртта си. Ескадрилата е била част от Изпитателният център на ВВС на САЩ. Тя е пряк наследник на 413-та и 6513-та ескадрила, последната от които е била разформирована през 2004 г.

Ескадрилата лети със самолети съветско производство, които са били доставяни от различни източници. Това са най-вече МиГ-29 и Су-27. В последните години многократно са забелязвани изтребители Су-27 над полигоните в Невада. Появите на МиГ-29 са по-редки.

Предполага се, че САЩ са се сдобили с тези машини от бивши съветски републики, като покупката на МиГ-29 от Молдова е добре документирана.

Изтребителите се използват, както в ролята им на агресори, така и за различни изпитания.

Официално машината с която е загинал подполковник Шулц е секретна, но според Aviation Week, предвид последното назначение на загиналия, най-вероятно инцидентът е станал с боен самолет съветско производство.

От ВВС на САЩ заявиха единствено, че авариралият самолет е бил част от Командването за материално осигуряване (AFMC).

Смята се, че катастрофата е станала между Груум Лейк (т.нар. „Зона 51”) и авиобазата разположена в Тонопа, като и двете летища са известни с използването си в различни „черни” проекти”, включително и тестване на бойни самолети чуждо производство.

Загиналият пилот е участвал в изпитанията на F-35, имал е над 2000 часа във въздуха, участвал е в бойни мисии с F-15E в Афганистан и е завършил школата за летци-изпитатели на ВВС на САЩ.

ВВС на САЩ имат дълга история на тестване на чужди бойни самолети. Между 1977 и 1988 г. тече операцията Constant Peg, която изпитва МиГ-17, МиГ-21 и МиГ-23, които САЩ са успели да си доставят по различни канали.

Свързани теми

Предишна публикация
Държавният департамент на САЩ разреши експорта на Super Hornet за Канада
Следваща публикация
Румъния получава последните три F-16 на 27 септември
62 прочитания

Най-четеното през седмицата

Прочетете още

Сърбия получи първите два употребявани МиГ-29 от Русия

Първите два употребявани руски изтребителя МиГ-29 пристигнаха в Сърбия днес, 2 октомври 2017 г. Машините бяха докарани на борда на Ан-124 на авиокомпания „Волга-Днепр”, който се приземи в сръбската авиобаза Батайница късно днес.

Saab още не е решил дали ще даде оферта в Канада

Компанията Saab още няма решение за това, дали ще подаде оферта в канадския конкурс за нов многоцелев изтребител. Това съобщава местното издание The Canadian Press, позовавайки се на представители на фирмата.

КЗК отхвърли молбата на УКРИНМАШ за спиране на процедурата за МиГ-29

Комисията за защита на конкуренцията (КЗК) е отхвърлила искането на украинската държавна компания УКРИНМАШ за спиране на процедурата за възлагане на обществена поръчка за поддръжката на българските изтребители МиГ-29. КЗК е направила това решение на 29 декември 2017 г.

Су-57 полетя с новия си двигател

Руският изтребител от следващо поколение Су-57 полетя с нов двигател от т.нар. „втори етап”. Полетът е бил изпълнен днес, 5 декември 2017 г., от летателния изпитателен институт Громов, край Москва.

Airbus и Boeing вероятно ще се оттеглят от канадския изтребителен конкурс

Airbus и Boeing вероятно ще се оттеглят от участие в изтребителния конкурс, който Канада смята да проведе, тъй като компаниите са уверени, че условията му са нагласени в полза на F-35. Това съобщава Reuters, позовавайки се на собствени източници.

Меню