Lockheed Martin е била фаворитизирана при избора на F-35 в Южна Корея

15 прочитания

Lockheed Martin е била изкуствено фаворитизирана от южнокорейските военни, по време на процедурата за избор на нов изтребител. Това твърди опозиционната Партия на справедливостта, цитирана от The Korea Times.

През 2014 г. компанията спечели договор на стойност $6,43 млрд. за доставката на 40 многоцелеви изтребителя F-35A. Другият кандидат бе Boeing F-15SE.

Според опозиционната южнокорейска партия, офертата на Lockheed Martin не е покривала изискването за предостaвяне на офсет в рамките на 50% от цялата стойност на проекта. През февруари 2013 г. офсета предлаган от американската компания е бил едва 27,8% от стойността ѝ. Месец по-късно Lockheed решават да добавят като офсет и комуникационен сателит, което докарало офсета до 63,4% от стойността на сделката.

Въпросният сателит, обаче въобще не бил необходим на южнокорейските въоръжени сили, но въпреки това неговата стойност била зачетена като офсет. Освен това не са били проведени коректни оценки на стойността на сателита, както и евентуалните му по-евтини алтернативи.

През септември 2015 г. Lockheed спира работата по сателита, като заявява, че разходите са нараснали и иска от Южна Корея да ги покрие. По-късно след посредничество на американското правителство, работата по сателита е била възобновена, но са били натрупани разходи от $26 млн., които Южна Корея е поела.

Покупката на F-35 продължава да е тема на полемики в Южна Корея. Страната искаше да придобие редица ключови технологии за да създаде собствения си изтребител KF-X. Boeing бяха готови да предоставят технологиите, а Lockheed Martin не. Въпреки това, последните спечелиха.

В момента в Южна Корея вървят редица разследвания в отбранителния сектор, включително и около покупката на F-35.

Свързани теми

Предишна публикация
Израел се отказва от V-22 Osprey
Следваща публикация
Спешен преглед двигателите GP7200 на A380
15 прочитания

Най-четеното през седмицата

Прочетете още

САЩ виждат нови клиенти за F-35 в Европа

САЩ виждат нови потенциални клиенти за F-35 на Стария континент, включително и страни от Източна Европа. Това е заявил вчера, 4 април 2019 г., вицеадмирал Матиас Уинтър, шеф на програмния офис на F-35 в Пентагона.

Graf Tech MiG-29 bulaf

Авиобаза Граф Игнатиево работи в условията на извънредно положение

Летателната дейност на екипажите на самолети МиГ-29, носещи бойно дежурство, се провежда регулярно с цел поддържане на подготовката и носене на непрекъснато бойно дежурство. Това се казва в съобщение на МО, публикувано днес, 24 април 2020 г.

Германия прави скоро следващата стъпка в процеса за замяна на Tornado

До края на 2018 г. се очаква германското МО да анонсира следващата стъпка в процеса по избор на заместник на 85-те изтребители-бомбардировачи Tornado, които в момента са на въоръжение в Луфтвафе. Това съобщава Reuters.

J-20 публично показа оръжейните си отсеци

Китайският изтребител от следващо поколение J-20 демонстрира оръжейните си отсеци в рамките на последния ден на авиационното изложение в Джухай. Това стана днес, 11 ноември 2018 г.

Какво се казва в отговорите на МО към Президентството

Вчера, 24 юли 2019 г., министърът на отбраната Красимир Каракачанов обяви, че повереното му министерство е изготвило 19-страници отговори на въпросите, които президентът Румен Радев отправи по сделката за покупка на F-16. Действително, снощи след 20 часа, на сайта на МО бе качен документ в pdf-формат, в който се съдържат 19 въпроса и отговори към тях.

Какво ново може да разберем по сделката за F-16 от този документ?

Меню