Airbus купува мажоритарен дял в програмата CSeries

9 прочитания

Airbus ще купи мажоритарен дял в програмата CSeries и ще отвори втора линия за крайно сглобяване на моделите CS100 и CS300 в Мобил, Алабама, която ще обслужва клиенти в САЩ. Това стана ясно от съобщение на Airbus и Bombardier.

Самолетите от семейството CSeries днес се произвеждат от компанията CSeries Aircraft Limited Partnership (CSALP), която е джойнтвенчър между Bombardier и инвестиционния фонд на правителството на канадската провинция Квебек Investissement Québec. Airbus ще купу 50,01% от акциите на CSALP, като Bombardier и Investissement Québec ще запазят приблизително 31% и 19%, съответно.

Сделката предвижда и възможност през 2023 г. Bombardier и Investissement Québec да продадат своите дялове на Airbus и програмата да стане изцяло собственост на европейския самолетостоител.
Ангажиментът за отваряне на втора линия за крайно сглобяване в Мобил, Алабама е начин за избягване на наказателните мита от 300%, които американското правителство се кани да наложи на CS100 след оплакване от страна на Boeing за дъмпинг от страна на Bombardier. Това и отваря възможност за преговори с други американски авиокомпании за покупката на CSeries. В Мобил в момента има линия за крайно сглобяване на самолети от семейството A320.

Изпълнителният директор на Airbus Том Ендерс заявява, че сделката е от полза на всички страни и че ще бъдат подсигурени работни места в Канада, Северна Ирландия и Китай, освен че ще бъдат създадени нови работни места в САЩ. Ендерс е подчерта и, че придобиването на CSeries ще усили портфолиото на компанията.

С покупката на CSeries Airbus ще може да предлага реактивни пътнически самолети с капацитет от 110 до 555 места.

Airbus смятат, че CSeries може да откъсне сериозен дял от очаквания пазар за около 6000 самолета с капацитет от 100 до 150 места в следващите 20 години. От Airbus заявяват, че в перспектива ще работят за възможно най-пълна унификация между семействата CSeries и A320.

През 2015 г. Airbus и Bombardier водеха преговори за партньорство по програмата CSeries, но те пропаднаха.

CS300 и A319neo имат много сходен пътнически капацитет. Канадският самолет има капацитет от 130 места в две класи или 160 в една. A319neo от своя страна превозва 140 души в две класи или 160 в една. Продажбите на A319neo са изключително слаби и до момента има едва 51 твърди поръчки за модела. От класическия A319 има за изпълняване 24 поръчки. Много е вероятно Airbus да спре да предлага A319neo.

За Bombardier сделката слага точка на близо десетилетие опити на компанията да се вклини в дуопола на Boeing и Airbus в производството на тяснофюзелажни пътнически самолети. Програмата CSeries от своя страна страдаше от много забавяния. Когато програмата бе официално стартирана през лятото на 2008 г. се очакваше влизане в търговска експлоатация през 2013 г. Реално това се случи през юли 2016 г. Заплахата за налагане на 300% наказателни мита в САЩ заплашваше отрязване на американския пазар.

Сделката подлежи на одобрение от регулаторните органи и вероятно ще бъде финализирана около средата на 2018 г.

Свързани теми

Предишна публикация
ВКС на Русия започват да получават СР-10 от догодина
Следваща публикация
Израел се отказва от V-22 Osprey
9 прочитания

Най-четеното през седмицата

Прочетете още

Mitsubishi се споразумя за покупката на CRJ

Канадската компания Bombardier съобщи днес, 25 юни 2019 г., че се е споразумяла с японците от Mitsubishi Heavy Industries за покупката на семейството регионални джетове CRJ. Това съобщава Reuters.

A321LR изпълни първия си полет

Версията на Airbus A321neo с удължена далечина на полет LR изпълни успешен първи полет днес, 31 януари 2018 г., от заводското летище в Хамбург, Германия. Полетът е продължил малко над два часа и половина.

Airbus се готви да спре производството на A380

Airbus се готви да спре производството на гиганта A380, ако не бъдат спечелени поръчки от дубайската авиокомпания Emirates. Това съобщава Reuters, позовавайки се на собствени източници.

Германия се опасява, че A400M няма да е оперативно готов скоро

Германските военни се опасяват, че военно-транспортния самолет A400M няма да бъде оперативно готов скоро и експлоатацията му се сблъсква с нови проблеми. Това съобщава Reuters, цитирайки германски военен доклад.

A321LR получи типова сертификация

A321LR получи типова сертификация от европейската агенция за авиационна безопасност EASA и американската гражданска авиационна администрация FAA. С това практически, се дава разрешение за стартиране на търговска експлоатация.

Меню