Mitsubishi се споразумя за покупката на CRJ

816 прочитания

Канадската компания Bombardier съобщи днес, 25 юни 2019 г., че се е споразумяла с японците от Mitsubishi Heavy Industries за покупката на семейството регионални джетове CRJ. Това съобщава Reuters.

Сделката ще е на стойност от $550 млн., като освен това Mitsubishi ще поеме и $200 млн. дълг от името на Bombardier. Очаква се сделката да бъде финализирана през първата половина на 2020 г.

Пазарите реагираха положително на новината, като акциите на Bombardier поскъпната с близо 5 %.

Bombardier ще продължи да изпълнява наличните поръчки за CRJ и ще продължи да продава самолета до средата на 2020 г.

Програмата CRJ върви към своя край, като в момента има няколко десетки поръчки за изпълнение, а интересът към семейството е минимален. Mitsubishi, обаче ще придобие следпродажбената поддръжка, центровете за тежка техническа поддръжка и инженеринга свързан с програмата, което може да е повече от полезно за програмата MRJ, която се бави доста.

В програмата CRJ са заети около 1600 души, 40% от които са в Канада. Mitsubishi са поели ангажимент към част от тези работници в дългосрочен план, но не са дали повече подробности пред Reuters за това дали ще запазят и линията за сглобяване в Мирабел, Канада.

Mitsubishi MRJ, който наскоро бе ребрандиран като SpaceJet, трупа в момента седем години забавяне в сравнение с първоначалните планове. Придобитото със CRJ ноу-хау, обаче може да се използва за ускоряване на процесите по сертификация и по-лесно въвеждане на самолета в експлоатация.

В последните години Bombardier усилено се разтоварва от авиационното си порфолио. Още през юни 2016 г. бе продадено производството на летящите амфибии CL-215, CL-215T и Bombardier 415 Superscooper. През октомври 2017 г. бе продадена и програмата CSeries на Airbus, които я прекръстиха на A220. През миналия ноември пък бе продаден турбовитловия регионален модел Q400.

Bombardier изпитва финансови трудности в последните години и ясно заяви, че иска да се съсредоточи върху бизнеса си с продажба на железопътна техника и бизнесджетове.

Свързани теми

Предишна публикация
98 броя Ми-28НМ за руската армейска авиация
Следваща публикация
Италия поръчва още M-345
816 прочитания

Най-четеното през седмицата

Прочетете още

Airbus ще ребрандира CSeries

Европейският самолетостроител Airbus смята да ребрандира семейството регионални джетове CSeries, след като програмата бъде купена от Bombardier. Това съобщава агенция Bloomberg, позовавайки се на собствени източници.

Boeing събра най-много заявки в рамките на Фарнбъроу 2018

Американският самолетостроител Boeing спечели своеобразната надпревара за събиране на най-много заявки в рамките на авиационното изложение във Фарнбъроу. Компанията инкасира 649 заявки от общо 1464.

Airbus ще продава CSeries на Фарнбъроу

Airbus иска да финализира сделката за покупка на 50,01% от програмата CSeries до средата на годината за да може да продава самолета в рамите на авиосалона във Фарнбъроу, който ще се проведе в средата на юли. Това съобщава Bloomberg, позовавайки се на собствени източници.

Boeing и Embraer правят джойнтвенчър за производство на пътнически самолети

Boeing и Embraer постигнаха споразумение за създаване на джойнтвенчър, който ще поеме производството на пътнически самолети на бразилската компания. В новото обединение Boeing ще има контролен пакет.

САЩ няма да налагат наказателно мито срещу CSeries

Комисията по международна търговия на САЩ отказа да налага наказателно мито срещу внасяните в страната пътнически самолети Bombardier CSeries и отхвърли жалбата на американският самолетостроител Bombardier.

Меню