Построиха 150-тия Сухой Суперджет 100

42 прочитания

На 2 ноември 2017 г. 150-тия регионален джет Сухой Суперджет 100 е бил построен в завода в Комсомолск на Амур. Това съобщава производителя „Гражданские самолёты Сухого” (ГСС).

Машината има сериен номер 95150 и след изкарването от халето за окончателно сглобяване е бил предаден на отдела за летателни изпитания. Машината е предназначена руската лизингова компания ГТЛК, но не се съобщава от коя авиокомпания ще се оперира.

След провеждането на летателни изпитания машината ще бъде изпратена в Уляновск за костюмизация, монтиране на пътническия салон и боядисване. След това отива в Жуковский, край Москва, където е центъра за доставка на крайния клиент.

150-тият Суперджет 100 е от варианта с увеличена далечина на полета LR и има временна регистрация RA-89093. Трябва да се отбележи, че компанията производител смята в бройката на произведените самолети и три прототипа за наземни и ресурсни изпитания със серийни номера 95002, 95006 и 95075.

Проектът за създаване на регионален пътнически самолет започва през 2000 г., когато е и създадена компанията ГСС. Първоначално в нея с 25% участва италианската компания Alenia, след което дялът ѝ намаля до 5,53%, а от началото на 2017 г. стана ясно, че италианците са напуснали изцяло проекта. Днес ГСС е 100% собственост на холдинга „Сухой”.

Суперджет 100 прави първия си полет на 19 май 2008 г. и влиза в търговска експлоатация през април 2011 г.

Днес в активна експлоатация се намират 105 самолета от този тип, които основно се оперират от руски авиокомпании и държавни институции. Суперджет 100 лети и за мексиканската компания Interjet, ирландската CityJet и Кралските тайландски ВВС.

Свързани теми

Предишна публикация
Турция разработва по-тежък боен вертолет
Следваща публикация
САЩ разработват нова ракета за въздушен бой
42 прочитания

Най-четеното през седмицата

Прочетете още

Действията на екипажа при катастрофата на Суперджет 100 будят въпроси

Действията на екипажа на катастрофиралия Суперджет 100 повдигат много въпроси за подготовката му. Това става се чете в бюлетин за безопасност на полетите, публикуван вчера, 17 май 2019 г., от „Росавиация“ (руската цивилна авиационна агенция).

Главният урок от катастрофата със Суперджет 100

Руското онлайн издание „Взгляд” публикува коментар озаглавен „Главният урок от катастрофата със Суперджет 100” на Михаил Барабанов, сътрудник в руския независим изследователски институт ЦАСТ (Центр анализа стратегий и технологий).

Тестваха Суперджет 100 със „саблети”

Самолетостоителната компания „Гражданские самолеты Сухого” (ГСС) съобщи, че на 21 декември 2017 г. е бил тестван Суперджет 100 с нови краища на крилото, които имат саблевидна форма и са предназначени да намалят горивните разходи.

Катастрофата със Суперджет 100 поставя фокуса на процедурите по евакуация

Катастрофата със Суперджет 100 на Аерофлот, при която загинаха 41 души поставя фокуса върху процедурите по евакуация на пасажерите и върху поведенческия им модел, който ги кара да взимат със себе си своя ръчен багаж. Това пише известният експерт по авиационна безопасност Дейвид Камински-Мароу, в своя аналитичен коментар за Flightglobal.

Руското правителство отпусна пари за създаване на скъсен Суперджет 100

Руското правителство е отпуснало 6 млрд. рубли (€77,4 млн.) за създаването на скъсен вариант на регионалния джет Сухой Суперджет 100. Това е съобщил руският вицепремиер Дмитрий Рогозин, цитиран от ТАСС.

Меню