Airbus са знаели преди катастрофата, че софтуера на A400M е уязвим

34 прочитания

Airbus и европейската агенция за авиационна безопасност EASA са знаели още в края на 2014 г., че софтуера на военнотранспортния самолет A400M е много уязвим. Точно софтуерен проблем доведе до катастрофата с типа от 2015 г. Това съобщава Reuters.

Испанското разследване на инцидента е показало, че част от софтуера, който контролира работата на двигателите е бил изтрит неволно на земята, като екипажът е нямал никакъв начин да разбере, че има някакъв проблем, докато двигателите са започнали да спират в полет.

В доклада на разследването се казва и че още през октомври 2014 г. Airbus и EASA са били предупредени, че при инсталиране на нови софтуерни пакети в бордните компютри могат да възникнат грешки, които да доведат до изтриване на част от програмния код, който контролира работата на четирите мотора.

Производителят на двигателите е консорциума Europrop International (EPI), в който влиза Rolls-Royce, MTU и Safran.

Разследването е показало, че е имало спорове между Airbus и EPI за това, кой трябва да инсталира софтуера за двигателите. В крайна сметка това е правено от Airbus, въпреки, че от EPI са заявили, че това трябва да е тяхна отговорност.

През октомври 2014 г. EPI са информирали Airbus, че софтуера на A400M е много уязвим към човешки грешки по време на инсталацията на ъпдейти за него. В доклада от разследването се посочва, че Airbus не са реагирали адекватно на тези предупреждения.

Конкретните причини за инцидента от май 2015 г. са свързани с проблем при инсталацията на нов софтуер, при който е била изтрит част от кода на три от четирите двигателя. За това никой не е разбрал.

В полет бордният компютър не е знаел какво да прави с тези три двигателя и веднага след излитане им е дал команда за максимална газ, което е вкарало самолета в неконтрулируем набор на височина. Екипажът е опитал да намали мощността им, но бордният компютър ги е вкарал директно в режим „малка газ”, като адекватни на командите е реагирал само един от двигателите TP400.

Секунди след това самолетът се е сринал и е катастрофирал в поле недалеч от летището в Севиля. При инцидента загиват четирима от намиращите се на борда шестима човека.

В доклада се подчертава, че е имало проблеми и в действията на екипажа, като е установено, че той не е имал адекватно обучение за действия в подобен сценарии.

Проблемът с управлението на двигателите при инцидента бе известен, но до сега не бяха ясни точните причини за това.

Свързани теми

Следваща публикация
Dassault вижда френско-германско-британска кооперация за бъдещия европейски боен самолет
34 прочитания

Най-четеното през седмицата

Прочетете още

Индонезийските власти отстраниха техническия директор на Lion Air

Индонезийският транспортен министър Буди Каря Сумади е наредил временното отстраняване на техническия директор на нискотарифната авиокомпания Lion Air. Това става два дни, след катастрофата на Boeing 737 на превозвача, при която загинаха 189 души.

Авиокаст: Епизод 24

От контрабандни полети на малка височина през българо-турската граница, през статистиката за 2022 г. и…

Малък самолет аварира край Русе

Лек самолет е аварирал при опит за кацане на площадка до русенското село Бъзън. При инцидента са пострадали двамата намиращи се на борда му, но те са без опасност за живота.

Airbus купува мажоритарен дял в програмата CSeries

Airbus ще купи мажоритарен дял в програмата CSeries и ще отвори втора линия за крайно сглобяване на моделите CS100 и CS300 в Мобил, Алабама, която ще обслужва клиенти в САЩ. Това стана ясно от съобщение на Airbus и Bombardier.

Airbus пое контрола над CSeries

Европейският самолетостроител Airbus пое от Bombardier контрола на програмата CSeries. Официалното прехвърляне на акции е станало на 1 юли 2018 г.

Меню