Израел предлага микс от употребявани F-16A/B и F-16C/D на Хърватска

44 прочитания

Израел е предложил на Хърватска микс от употребявани F-16A/B и F-16C/D в конкурса за доставка на 12 многоцелеви изтребителя. Това съобщава Flightglobal.

До сега беше известно, че Израел участва в конкурса с употребявани F-16, но се предполагаше, че това са F-16C/D Barak 2020. Сега се оказва, че страната предлага и F-16A/B. Не е известно в какво съотношение са двете модификации.

Израелските компании IAI и Elbit предлагат различни модернизационни стандарти за F-16A/B и не е ясно какво точно е предложено в Хърватска. През декември 2016 г. израелските ВВС пенсионираха последните F-16A/B Netz, които се използваха за учебни цели. Подмяната на F-16C/D с F-35I също е в ход.

Всички израелски F-16C/D са модернизирани до стандарта Barak 2020 и се предполага, че в този си вид са били предложени на Хърватска.

Вече стана ясно, че реално в състезанието в Хърватска са останали само две опции – шведската за новопроизведени Gripen C/D и израелската за употребявани F-16.

По неофициална информация изнесена от хърватски медии, израелската оферта е с близо €300 млн. по-евтина, като страната обещава голямо индустриално сътрудничество и засилване на геополитическите и военните връзки.

В същото време около израелската оферта има въпроси относно съвместимостта с НАТО, поради многото специфично израелско оборудване, което е монтирано, както и неяснота дали наистина самолети произвеждани в средата на 80-те ще могат да се експлоатират нормално до към 2050 г., каквито са изискванията на хърватската страна.

Очаква се хърватското решение в близките седмици.

Свързани теми

Предишна публикация
Полша започва да търси нови изтребители
Следваща публикация
Норвежките ВВС счупиха чисто нов вертолет
44 прочитания

Най-четеното през седмицата

Прочетете още

Нарастваща истерия в общественото пространство около покупката на нов боен самолет

С наближаването на момента, в който правителството ще обяви кой ще е новия боен самолет за българските ВВС, в общественото пространство трайно започва да се настанява истерична риторика по темата. В последните дни тонът, с който се обсъжда темата започва да се изостря и има първите признаци на кампания за очерняне на един от кандидатите.

Castle Forge 2021

Станалите отдавна традиционни учения и летателни тренировки с ескадрили от ВВС на САЩ базирани в…

Хърватска има намерение да вземе Black Hawk

Хърватска има намерение да купи два вертолета UH-60 Black Hawk, които да бъде използвани от силите за специални операции на страната. Това е заявил хърватският военен министър Дами Кръстичевич в телевизионно интервю.

Saab продължава да е оптимист за продажбите на Gripen

„Една дума е важна, когато се продават изтребители и това е „търпение”. Смятам, че имаме търпението, да останем отдадени на това, да продаваме това способно семейство от системи, което е Gripen днес. И имаме достатъчно добри перспективи, както в дългосрочен, така и в краткосрочен план”, това заяви Ричард Смит, директор на маркетинга и продажбите за Gripen, по време на годишната пресконференция за изтребителя, която бе проведена днес, 16 май 2018 г.

Меню