САЩ блокира експорта на френски крилати ракети за Египет

69 прочитания

Съединените щати са блокирали експорта на крилатите ракети MBDA Scalp-EG за Египет, което от своя страна пречи на подписването на договор за още 12 броя Rafale. Това съобщава френския вестник La Tribune.

Египетските военни в момента искат да направят пакетна сделка за доставка на 50 крилати ракети Scalp-EG и покупка на още 12 многоцелеви изтребители Rafale.

Компанията производител на ракетите MBDA, обаче не е получила експортен лиценз за един от компонентите на оръжието, който е американско производство. САЩ са се мотивирали с ограниченията в рамките на режима за експорт на въоръжение International Traffic in Arms Regulations, който цели осигуряване на безопасност на САЩ и близките ѝ съюзници, чрез забрана за експорт на определени системи за трети страни.

Компаниите MBDA и Dassault Aviation са отказали официален коментар за La Tribune.

Така подготвеният в края на 2017 г. договор за продажба на ракетите и още 12 изтребителя Rafale стои неподписан. Вестникът съобщава, че френския президент Еманюел Макрон ще води разговори по тази тема при визитата си в САЩ през април.

Вестникът напомня, че дори и американският президент Доналд Тръмп да обещае някакво развитие по въпроса, това не дава гаранции за успешна продажба на ракетите в Египет и напомня случай от 2014 г., когато САЩ първоначално дават съгласието си за експорт на два френски разузнавателни сателити с американски компоненти за ОАЕ, но след това блокират сделката.

Не е кристално ясно какви са мотивите на САЩ за блокиране на експорта. Единият варианти е опит за предпазване на традиционния съюзник Израел от разполагане на модерни крилати ракети по границата му (но в същото време ракетата се експлоатира от Саудитска арабия). Друг възможен вариант е свързан с охладнелите отношения между САЩ и Египет след идването на власт на сегашния президент Абдел Фатах Сиси, което доведе до стратегически завой в Египет и залагане на европейско и руско оръжие.

Може само да се предполага, че компонентите за които става въпрос в забраната са свързани с високоточния GPS приемник на ракетата Scalp-EG.

През февруари 2015 г. Египет подписа договор за 16 двуместни изтребители Rafale DМ и осем едноместни Rafale ЕМ на общата стойност от €3,5 млрд. До момента по договора са доставени 14 самолета.

Свързани теми

Предишна публикация
Румъния иска още F-16, но прави малко по въпроса
Следваща публикация
ATR 72 катастрофира в Иран
69 прочитания

Най-четеното през седмицата

Прочетете още

alt

Авиацията и Яно

Красимир ГРОЗЕВ се срещна с вече пенсиониралия се български пилот Янко „Яно” Янков, за да си поговори с него за живота, летенето и всичко останало. Кариерата ми на журналист, пишещ за авиация, ме е срещала със стотици истински хора, които изграждат българските ВВС днес. Без да искам да слагам каквато и да е градация между тях, трябва да отбележа, че пленителният авиационен ентусиазъм, който винаги е струил от капитан Янко Янков, или както всички го знаят – Яно, е бил нещо, с което той винаги се е отличавал. За седем години от нашето познанство станах свидетел, как той уверено и заслужено извървя пътя от новоприучен на МиГ-29 пилот през 2004 г. до един от най-опитните авиатори в Граф Игнатиево, който дори в последната година от кариерата си беше инструктор на съвсем млади пилоти, които тепърва се приучват на изтребителя. Разбира се, пилотската, а и житейската история на Яно е много по-дълга и показва, че ако човек наистина силно желае нещо и полага всички усилия да го постигне, със сигурност ще успее. Точно за това в следващите няколко страници ще разкажем за Яно и се надяваме, че историята му ще вдъхнови и следващото поколение български авиатори.

МО все още не е влязло в контакт с шведската страна

България все още не е влязла в контакт с шведската компания Saab, чиято нов изтребител Gripen C/D беше класирана на първо място в конкурса за нов боен самолет за българските ВВС. Това е заявил за БНТ1 вицепрезидентът на компанията Даниел Боестад.

Меню