Китай успокоява, че е малко вероятно големи парчета от станцията ѝ да достигнат до Земята

17 прочитания

Китай успокои, че е много малко вероятно големи парчета от космическата ѝ станция Tiangong-1 да достигнат до земната повърхност. Това съобщава Reuters.

„Ако се наложи ще влезем във връзка с конкретни страни, но за сега информираме ресорните агенции на ООН за случващото. От това, което е известно, е много малко вероятно големи парчета от станцията да достигнат земята”, това е заявил говорителя на китайското външно министерство Лу Канг.

Той е уточнил, че Китай не крие нищо от космическата си програма и подхожда отговорно към апаратите си в космоса.

Очаква се Tiangong-1 да навлезе в плътните слоеве на атмосферата в следващите няколко дни. Точното време, както и мястото на навлизане, за сега са неизвестни, но се предполага, че навлизането ще стане най-вероятно на 1 или 2 април.

Tiangong-1, която е първата китайска космическа станция, бе изстреляна на орбита през септември 2011 г. Масата на станцията е около 8,5 тона. С нея се скачи една безпилотна и две пилотируеми мисии, като се очакваше експлоатацията ѝ да приключи в края на 2013 г. Вместо това тя бе оставена на орбита с изследователска цел.

Неконтрулируемият начин по който станцията навлиза в атмосферата подхранва подозренията, че Китай е загубил контрол над Tiangong-1.

Теоретично станцията може да падне на около 2/3 от площта на Земята, като в застрашената зона влиза и България.

Свързани теми

Предишна публикация
Нов успешен пуск на Falcon 9
Следваща публикация
Союз МС-08 излетя за МКС с тричленен екипаж
17 прочитания

Най-четеното през седмицата

Прочетете още

Българската космонавтика преди четвърт век – Част II

Професор Борис БОНЕВ продължава своя разказ от първо лице за постиженията на българската космонавтика преди четвърт век, като в тази втора и последна част разказва за проекта „Фобoс” и българското участие в него.

Статията е публикувана оригинално в сп. АЕРО бр. 61 (септември 2013 г.)  

Към първа част.

Китай показа транспортен БЛА

Китай демонстрира безпилотен самолет, чиято основна функция ще е доставка на малки товари до отдалечени гарнизони. Машината се нарича AT200 и е разработена от Китайската академия на науките.

ЕК планира повече пари за усвояване на космоса

Европейската комисия (ЕК) планира да отпусне бюджет от €16 млрд. за периода 2021 – 2027 г., който ще отиде за усвояването на космическото пространство и да обедини всички свои космически програми под една шапка.

Меню