Търговският конфликт между САЩ и Китай достигна и авиацията

20 прочитания

Търговският конфликт между САЩ и Китай засегна и авиацията, след като китайското правителство обяви, че налага 25% мито при вноса на определени модели самолети произвеждани в САЩ. Това съобщава Reuters.

Китайското Министерство на търговията публикува списък със стоки, които ще се облагат с по-високи вносни мита. Сред стоките влизат автомобили, химически продукти, телешко месо, продукти от соя и самолети с маса празен между 15 000 и 45 000 kg.

Акциите на Boeing се сринаха с 6% в рамките на 4 април, но след това започнаха да възвръщат стойността си и на 5 април отбелязаха покачване с малко над 2%, след като инвеститорите си дадоха сметка, че новите тарифи ще засегнат много слабо продукцията на компанията.

Данните на Boeing показват, че празната маса на модификациите 737-700, 737-800 и 737-900 е между 37 600 kg и 42 900 kg, което значи, че те ще се облагат с по-високи мита. Поколението NG, обаче се продава все по-слабо в световен мащаб и в момента има едва 10 поръчки от четири китайски авиокомпании.

Ситуацията с новото поколение Max е сложна. Модификациите Max 9 и Max 10 няма да бъдат засегнати от новите мита, но най-продаваната модификация Max 8 е на кантар. Според Boeing масата празен на самолета е 45 070 kg., но както отбелязва Reuters в тази стойност има много нюанси, които зависят от точното оборудване на пътническата кабине и най-вече какво се разбира под „маса празен”. Модификацията Max 7, която се продава слабо, влиза в обхвата на новите мита.

Двама експерти, с които Reuters разговаря, заявяват, че има две вариации на „маса празен”. Едната е, тази в която се включва само масата на самия самолет, но производителите най-вече използват т.нар. „оперативна маса празен”, при която освен самолета в стойността се включва и масата на екипажа, както и различни технологични течности, които се намират на борда, но не и горивото.

Залозите са големи, защото САЩ изнася самолети на стойност от около $15 млрд. годишно за Китай.

Boeing посочва в изявление, че макар и САЩ и Китай да отиват към сериозен търговски конфликт, който със сигурност ще засегне авиационната индустрия, за сега няма да има драстични промени. От компанията заявяват още, че ще работят активно с правителствата на двете страни за изглаждане на различията.

Единствените други самолети, който ще бъдат засегнати от новите мита са големите бизнесджетове Gulfstream G500/600 и G650.

Свързани теми

Предишна публикация
Сенегал става стартов клиент на L-39NG
Следваща публикация
САЩ разреши експортът на F-16V за Словакия
20 прочитания

Най-четеното през седмицата

Прочетете още

Boeing тества спасителната система на Starliner

Boeing успешно тества спасителната система на своя космически кораб CST-100 Starliner. Това стана днес, 4 ноември 2019 г. По време на теста, обаче се появи проблем с парашутната система на кораба.

Китай показа нов нискозабележим БЛА

В рамките на авиационното изложение в Джухай, които се провежда в момента, бе показан за първи път пълномащабен макет на нов нискозабележим безпилотен летателен апарат (БЛА) изпълнен по схемата „летящо крило”.

САЩ може да наложат 220% мито върху CSeries

Комисията по международна търговия на САЩ е предложила да се налага 220% наказателно мито върху всички пътнически самолети Bombardier CSeries, които се внасят в САЩ. Решението идва след жалба от страна на Boeing.

ВВС на САЩ отново отказаха да приемат готови KC-46

ВВС на САЩ отново отказаха да приемат готови летящи танкери Boeing KC-46A поради наличие на чужди предмети на борда на самолетите. Това е вторият случай в рамките на последните седмици.

Boeing няма намерение да придобива Embraer

Американският самолетостроител Boeing по-скоро няма намерение да придобива бразилската компания Embraer. Това съобщава бразилският вестник Valor Economico, цитиран от Reuters.

Меню