Генерал Петров пое командването на авиобаза Граф Игнатиево

74 прочитания

Бригаден генерал Димитър Петров пое командването на 3-та авиобаза Граф Игнатиево. Това стана на официална церемония, която се проведе днес, 11 май 2018 г., в базата. Това съобщават от ВВС.

Командирът на Военновъздушните сили генерал-майор Цанко Стойков и комисия от Командването на ВВС присъстваха на тържествената церемония. Досегашният командир, генерал Иван Лалов, бе удостоен със званието генерал-майор и назначен на длъжността заместник-командващ на Съвместното командване на силите.

След официалното подписване на Акта за приемане и сдаване на длъжността, командирът на ВВС благодари на генерал-майор Лалов за неговата цялостна работа, усилия и труд като командир на авиобазата и му пожела успехи на новата длъжност. Той изрази увереност, че в негово лице ВВС ще имат достоен представители верен поддръжник в Съвместното командване на силите. Като знак на признателност генерал-майор Стойков му подари статуетка „орел“.

За новия командир на авиобазата, командирът на Военновъздушните сили със задоволство сподели, че е логичен избор за този отговорен пост, както поради високо ценените му личностни качества, така и заради богатия му професионален опит. Пожеланието към него бе –да има подкрепата на целия личен състав за бъдещото развитие на базата.

Генерал-майор Иван Лалов се раздели с военнослужещите и цивилните служители от авиобазата с думи на благодарност към всеки един. Той изрази своята признателност за сътрудничеството, разбирателството и съвместните усилия през годините и пожела здраве, благополучие и силна подкрепа за новия командир, но най-вече – шумът от самолетните двигатели над летището да не заглъхва никога!

Емоционално и откровено бе първото обръщение на бригаден генерал Димитър Петров, като командир на авиобазата. Той благодари за оказаното му доверие и високата чест да бъде назначен на тази длъжност.

„Съзнавам голямата отговорност и дълг към Вас, защото 3-та авиобаза Граф Игнатиево не е просто авиационна база, тя е базата на изтребителната авиация на България! През своята над 100-годишна история, бойната ни авиация е преживяла много победи, възходи, падения и национални катастрофи, но нашите предци никога не са спирали битката за нейното съхранение и развитие!”

Той потвърди, че ще продължи битката, водена с усилията и на предходните командири, в отстояването на каузата за развитие на изтребителната авиация.

„Нямаме право на отстъпление и грешки! Имаме право само на едно – ПОБЕДА!“, категоричен бе в първото си обръщение новия командир на базата.

Бригаден генерал Димитър Петров е роден в Тополовград на 26 юли 1966 г. Средното си образование завършва в Техникум по строителство в Стара Загора през 1985 г. През 1990 г. завършва като отличник на випуска ВВВУ „Георги Бенковски“ – Долна Митрополия със специалност „летец-пилот за ВВС“ и започва кариерата си в авиобаза Равнец. Военна академия „Георги Раковски“ завършва през 2000 г. и е назначен като Началник-щаб на втора изтребителна авиационна ескадрила в Граф Игнатиево, а в последствие и командир на ескадрилата.

Преминава през всички основни командни длъжности за летателния състав от ВВС. През 2013 г. след дипломиране за преминат генералщабен курс във факултета по отбрана на Университета за национална отбрана, Пекин, Китайска народна република, е назначен като Началник на щаба на авиационната база в авиобазата. Изпълнява длъжността заместник-командир на авиобазата в продължение на четири години.

Генерал Петров е военен пилот първи клас и поддържа летателната си подготовка на самолет МиГ-29. Участва в изпълнението на мисията Air Policing, а също и в много съвместни международни летателни тренировки.

Женен с двама сина. Владее английски.

Свързани теми

Предишна публикация
Над 600 000 пасажери за софийското летище през април
Следваща публикация
База КУН с нов командир
74 прочитания

Най-четеното през седмицата

Прочетете още

30 години МиГ-21бис в България

В началото на 80-те МиГ-21 вече не е най-способният български изтребител, но остава най-многобройният през цялото десетилетие, с нови попълнения на авиопарка. През 1978 г. в ПВО и ВВС постъпва първата ескадрила прехващачи МиГ-23 от варианта МФ, допълнени от варианта МЛА през 1982 и МЛД през 1984–1985 г. в 18-и иап в Доброславци. Превъоръжаването с бойни самолети от трето поколение за изтребителната авиация обаче свършва дотук, защото се оказва прекалено скъпо начинание. За да се компенсира недостигът на качеството, се налага да се заложи на количеството, при това на изключително ниска цена.

Спартани по европейски в София

Развитие на една добра практика във време, когато добрите новини за българската военна авиация са кът или направо въобще ги няма. Така може да се определи третото поредно издание на летателната тренировка, която през 2016 и 2017 г. носеше името „Балкански Спартан“ (Balkan Spartan), а от тази година е с политически и географски по-коректното име „Европейския Спартан – 18“ (European Spartan – 18).

Няма достатъчно желаещи да стават военни пилоти в България

Националният военен университет (НВУ) не е успял да запълни бройките по специалност „летец-пилот” в кампанията за учебната 2018/2019 г. Това става ясно от заповед на началника на университета от 3 август 2018 г.

Подготвят авиодиспечери във ВВУБ

Курс за придобиване на военноотчетна специалност и квалификация „Войник – авиодиспечер” стартира за първи път в Центъра за подготовка и обучение на ВВУБ „Георги Бенковски”. Това съобщиха от ВВС.

Аеромедицинска задача за C-27J

Днес, 6 февруари 2024 г., военнотранспортен самолет C-27J Spartan извърши медицински полет от Германия и…

Вторият живот за МиГ-29 в България – част 1

Александър МЛАДЕНОВ описва предизвикателствата и постиженията при усвояването на пълните маневрени и бойни възможности на МиГ-29 в България в периода 2005–2009 г. като част от въвеждането и налагането на новия модел на бойна подготовка в изтребителната авиация.

Меню