Япония търси нов боен вертолет

44 прочитания

Япония е започнала процес по избор на нов боен вертолет, който да замести сега използваните щурмови машини AH-1S. Страната вече е изпратила запитване за информация (RFI).

В момента японската армейска авиация експлоатира около 80 броя AH-1S, които са сглобявани по лиценз в Fuji Heavy Industries през 80-те и 90-те години на миналия век. Програмата за замяната им се нарича AH-X.

Американският вертолетостроител Bell и европейският Airbus Helicopters вече са заявили, че имат интерес за участие в процеса. Американската компания смята да предложи AH-1Z, докато европейската ще участва с въоръжена версия на някои от наличните си транспортни вертолети, чрез системата HForce. Тя може да се постави на моделите H125M, H145M и H225M, но не е ясно с кой от тях ще участва Airbus Helicopoters.

Възможно е и Boeing да се опита да се включи в процеса с далеч по-скъпия AH-64E.

През 2005 г. Япония поръча 50 броя AH-64D, които трябваше да се сглобяват лицензно в Fuji Heavy Industries под означението AH-64DJP. Програмата бе спряна след сглобяването на едва 13 вертолета, тъй като цената на готовите машини бе твърде висока.

Преди три години Япония, в рамките на програмата UH-X, избра консорциум между Bell и Subaru за производство на 150 вертолета на база на модела Bell 412EPI, които да заменят сега използваните от японската армейска авиация UH-1J.

Свързани теми

Предишна публикация
Airbus заплаши, че ще се изтегли от Великобритания ако няма сделка за Brexit
Следваща публикация
Турция получи първия си F-35A
44 прочитания

Най-четеното през седмицата

Прочетете още

Ryanair взима още 25 броя Boeing 737 Max

Ирландската нискотарифна авиокомпания Ryanair заяви, че поръчва още 25 броя Boeing 737 Max 8, като с това общия брой на поръчаните самолети от новото поколение на 737 достигат 135.

Япония се подготвя да поръча още 100 F-35

Япония се подготвя да поръча още 100 броя F-35. Това съобщава местната информационна агенция Nikkei, позовавайки се на собствени източници.

По-високите вносни мита няма да oскъпят значително продукцията на Boeing

Ако президентът на САЩ Доналд Тръмп прокара своята идея за по-високи мита при внос на стомана и алуминии, това почти няма да се отрази на крайната цена на самолетите Boeing, но може да има ефект върху продажбите на компанията по политически причини. Това съобщава Reuters.

Меню