Унгария купува 20 броя H145M

107 прочитания

Унгарските ВВС ще се сдобият с 20 броя от двудвигателните вертолети Airbus Helicopters H145M. Това обяви производителят днес, 29 юни 2018 г.

Вертолетите ще са снабдени с оръжейната система HForce, която позволява вертолетите H145M да използват широк кръг от управляемо и неуправляемо оръжие. От производителя съобщават, че унгарските H145M ще бъдат снабдени със системи за самозащити, модерна прицелна система, система за спускане на десант „бързо въже” и бронезащита.

Не се дават никакви други детайли по сделката, като стойност и срокове на доставка.

В края на 2016 г. Унгария обяви 10-годишната програма за превъоръжаване Zrínyi 2026. В началото на тази година стана ясно, че унгарското правителство смята да купи 40 нови вертолети до края на програмния период.

Обявяването на сделката става малко изненадващо, защото Унгария не бе обявила конкурс за покупка на подобен тип вертолети, а в последните години се даваха разнопосочни сигнали за това кога ще бъдат купени нови вертолети.

В момента унгарските ВВС разполагат с пет броя Ми-8, седем броя Ми-17 и 12 щурмови Ми-24. През миналата година унгарското правителство започна да ремонтира своите Ми-17 и Ми-24 в Русия, като се очаква бойните вертолети да останат на въоръжение до 2025 г., а транспортните Ми-17 вероятно и след това.

Унгария става вторият клиент на H145M със системата HForce. В края на 2016 г. сръбското правителство поръча девет броя H145M, три за МВР на страната и шест за ВВС, като четири от военните вертолети ще са с HForce.

HForce е опростена модулна система, която позволява въоръжаването на вертолети H125M, H145M и H225M. HForce включва борден компютър Rockwell Collins Deutschland FMC-4212, нашлемна система за целеуказване и изобразяване Thales Scorpion, оптико-електронна прицелно-обзорна система на Wescam и стойки за прикачване на въоръжението.

Стандартно е възможно вертолетите да получат 12,7-mm картечен контейнер, 70-mm НУРС, 20-mm оръдие, както и управляемо въоръжение „въздух-въздух” и „въздух-земя”.

Системата качена на H145M трябва да бъде сертифицирана до края на 2018 г.

Свързани теми

Предишна публикация
Две фирми искат да поддържат българските L-39
Следваща публикация
Airbus показа първият BelugaXL със специална ливрея
107 прочитания

Най-четеното през седмицата

Прочетете още

Мисия – ер полисинг

Единствената мирновременна постоянна мисия на НАТО е охраната на въздушното пространство в Европа, носеща името въздушен ер полисинг (Airborne Air Policing). В нея са задействани структурите за управление и контрол на алианса за противовъздушна и противоракетна отбрана в допълнение към собствените системи за противовъздушна отбрана на всяка от отделните страни-членки. Това е мисия, където монотонността на ежедневието при основната дейност – наблюдението на въздушното пространство – отстъпва от време на време на възбудата и напрежението, свързани с вдигането на дежурните изтребители във въздуха при проверки на бойната готовност или по реални нарушители. Унгарският журналист Габор Зорд Ласло описва изпълнението на един контролен полет за проверка на силите и средствата за ер полисниг в десет държави.

Швеция може да спре експлоатацията на NH90

Шведският министър на отбраната Петер Хулквист е заявил за Шведското национално радио, че ако парламентът на страната не оптусне още средства за експлоатация на вертолетите HKP-14 (местното название на NH90) полетите с част от тях ще бъдат прекратени.

Още 114 Ка-52 за ВКС на Русия

Руското военно министерство официално оповести в началото на февруари 2018 г. своите планове за купуване на допълнителна партида от 114 бойни вертолета Ка-52. Според заместник-министъра на отбраната Юрий Борисов (отговарящ за закупуването на нови оръжейни системи), това е залегнало в плановете по новата руска програма за въоръженията в периода 2018 – 2027, очакваща финално одобрение всеки момент от президента Владимир Путин.

Airbus Helicopters се радва на добър военен бизнес с H145

Европейският вертолетостроител Airbus Helicopters се радва на добър военен бизнес със своя двудвигателен модел H145, като и се предвижда моделът да продължи да се развива. Това съобщава Flightglobal.

Меню