Aero Vodochody събра 32 заявки за L-39NG

77 прочитания

Чешкият самолетостроител Aero Vodochody събра 32 заявки за обновения учебно-тренировъчен самолет L-39NG. Споразуменията за това бяха подписани днес, 17 юли 2018 г., в рамките на изложението във Фарнбъроу.

Първото споразумение е с американската компания RSW Aviation и покрива 12 новопроизведени L-39NG и доработка на шест съществуващи машини до стаднарта L-39CW. Второто споразумение е с португалската компания SkyTech, която взима 10 броя L-39NG и си запазва опциите за още шест самолета от същия тип.

RSW Aviation е компания, която предоставя разнообразни услуги в областта, включително обучение и агресорски усуги. SkyTech има сходен профил на дейността.

И двете споразумения са предварителни и трябва да бъдат подписани твърди договори, след което да бъдат платени и авансови вноски.

Стартовият клиент на L-39NG е Сенегал. Африканската страна поръча четири такива самолета през този април. Ако всички заявки на частните компании бъдат обърнати в реални договори, то Aero Vodochody ще разполага с поръчки за 36 машини.

L-39NG се задвижва от модерния реактивен двигател Williams International FJ44-4M (тяга от 1700 kgf), който има цифрово управление. Крилото е ново, при него се използват частично композитни материали и в него има горивни резервоари (а не в краищата му, както е при сегашните L-39). Авиониката е нова на компанията Genesys Aerosystems – дисплеи в пилотската кабина, съвместими с очила за нощно виждане, модулен архитектура и възможност за виртуален тренинг. Нов ще е и фанара на пилотската кабина, като той ще осигурява по-добра видимост. Самолетът ще има пет точки за окачване на въоръжение и ресурс от 15 000 часа.

Първият полет на L-39NG се чака в края на годината. Първите серийни самолети се очакват през 2020 г.

L-39CW, който получи типов сертификат през март 2018 г., представлява стандартен L-39C, който получава двигателя Williams International FJ44-4M. Новият мотор има редица предимства пред сега използвания АИ-25ТЛ – той ускорява по-бързо, има по-нисък горивен разход, няма нужда от спомагателна силова установка, има значително по-голям ресурс и по-евтина поддръжка. Освен това самият двигател е с около 100 kg по-лек, плюс още толкова от премахването на някои ненужни системи използвани от АИ-25, води до олекотяване на самолета със 200 kg.

Свързани теми

Предишна публикация
619 заявки във втория ден на Фарнбъроу
Следваща публикация
Aero Vodochody показа нова версия на L-159
77 прочитания

Най-четеното през седмицата

Прочетете още

Испания купува PC-21

Испания подписа договор за доставката на 24 турбовитлови учебно-тренировъчни самолети Pilatus PC-21. Това стана вчера, 30 януари 2020 г.

Diamond Aircraft тества нов учебен самолет

Австрийският самолетостроител Diamond Aircraft Industries GmbH е изпълнил първи полет на нов турбовитлов учебно-тренировъчен самолет DART-550. Машината е полетяла през май 2018 г., но от компанията не дават точна дата.

Индия купува 70 броя HTT-40

Индийските ВВС скоро ще поискат официална оферта от местната държавна компания HAL (Hindustan Aeronautics) за…
Меню