Lockheed Martin ще изнесе изцяло сглобяването на F-16 в Индия, ако спечели конкурса за нов изтребител там, но дори и това да не се случи, производството на крилото със сигурност ще бъде пренесено там. Това съобщава Reuters.
Производството на крилото ще бъде поето от местната компания Tata Advanced Systems Limited, която е партньор с Lockheed Martin. В момента компанията се готви да участва в нов конкурс за доставката на 114 изтребителя на стойност над $15 млрд. Машините трябва да се сглобяват в Индия в рамките на програмата „Make in India”.
Вивек Лал, вицепрезидент по стратегиите и бизнес развитието на Lockheed, заявява за Reuters, че независимо от изхода на конкурса, производството на крилото на изтребителя ще бъде пренесено в Индия.
„Стартирането на производството на крилото на F-16 в Индия, ще затвърди позициите на Lockheed Martin и стратегическия ни партньор Tata, в бъдещия конкурс”, се казва в изявление на компанията, което цитира Reuters.
Решението на Lockheed идва няколко дни, след като държавния секретар на САЩ Майк Помпео и секретаря (министъра) на отбраната Джим Матис, посетиха Индия и разговаряха с индийските си колеги за задълбочаване на връзките между двете страни.
Индия разглежда няколко варианта за свой нов изтребител – F/A-18E/F Super Hornet, Gripen E, Rafale, Eurofighter, МиГ-35 и F-16.
Лал уточнява, че в случай, че Индия избере F-16 за свой нов изтребител, то производството на всички F-16, както за страната, така и за трети страни, ще бъде преместено в завод в южния индийски град Хайдерабад. Това можело да стане още през 2020 г.
Lockheed Martin спря производствената линия за F-16 в Форт Уърд, Тексас през ноември 2017 г. Сега се планира отваряне на по-малка линия за крайно сглобяване в Грийнвил, Южна Каролина, което да поеме производството на новите F-16V Block 70/72. За момента има една твърда поръчка за 16 самолета за Бахрейн. Те трябва да започнат да се доставят след 2022 г. Словакия също селектира F-16V, но там все още няма твърд договор.
Ако Lockheed Martin спечели конкурса в Индия, това значи, че бахрейнските и евентуално словашките F-16 ще се сглобяват в азиатската страна.