Delta Air Lines получи първия си Airbus A220

72 прочитания

Delta Air Lines получи своя първи Airbus A220. Това стана вчера, 26 октомври 2018 г., с което приключва сагата около доставката на типа за Северноамериканския авиопревозвач.

Авиокомпанията, която е базирана в Атланта, получи първия си A220-100 (регистрация N101DU и сериен номер MSN 50020), на церемония на която присъстваха ръководители от Airbus, Bombardier и Delta. Тя стана факт на територията на съвместния завод на Airbus-Bombardier в Марабел, край Монреал, Канада.

Delta поръча 75 броя A220-100 (тогава известни, като CS100) през април 2016 г. Сделката бе атакувана от Boeing в американските търговски органи, с обвинението, че Bombardier е получил нерегламентирана държавна помощ, което е позволило на компанията да предлага машините на цена под себестойността им.

Първоначално Департамента по търговията на САЩ наложи 292% наказателно мито за всеки CS100, който се внася в САЩ, но в последствие Комисията по международна търговия на САЩ отказа да налага наказания, тъй като е нямало реална вреда срещу Boeing.

Междувременно, Bombardier вече бе взел решение да продаде 50,01% от програмата CSeries на Airbus. Сделката бе приключена през юли 2018 г.

Delta ще използва своите A220-100 в конфигурация със 109 места – 12 в първа класа и 97 в икономична.

Търговската експлоатация на машината ще започне на 31 януари 2019 г. с полети от хъба на Delta в Ла Гуардия.

За разлика от основните си конкуренти в САЩ American Airlines и United Airlines, Delta вярва, че има ниша за използването на 100-местни пътнически самолети, които да генерират по-големи печалби с използването им по по-слабо натоварени линии, които иначе биха се обслужвали с регионални джетове с доста по-малък капацитет.

Догодина Air Canada също ще стартира експлоатацията на A220, а през 2020 г. на Северноамериканския пазар ще се появи още един оператор на типа – JetBlue Airways.

Свързани теми

Предишна публикация
Gripen E с първи оръжейни изпитания
Следваща публикация
МО даде ремонта на L-39 за българска фирма с украински подизпълнител, но Aero Vodochody заявява, че няма да носи отговорност за ремонтите в Украйна
72 прочитания

Най-четеното през седмицата

Прочетете още

Сериозни заявки в първия ден на Фарнбъроу

С 406 заявки приключи първия ден на авиационното изложение Фарнбъроу, което се провежда в момента. Това е почти толкова, колкото бе обявено на първия ден на миналогодишното издание на Бурже (413) и доста повече от първия ден на предишното издание на Фарнбъроу (237).

Airbus са знаели преди катастрофата, че софтуера на A400M е уязвим

Airbus и европейската агенция за авиационна безопасност EASA са знаели още в края на 2014 г., че софтуера на военнотранспортния самолет A400M е много уязвим. Точно софтуерен проблем доведе до катастрофата с типа от 2015 г. Това съобщава Reuters.

HNA Group поръчва 300 пътнически самолети китайско производство

Китайският конгломерат HNA Group се е споразумял с държавната китайска самолетостроителна компания the Commercial Aircraft Corp of China Ltd (COMAC) за покупката на 300 броя C919 и 100 броя ARJ21. Това обяви конгломератът, цитиран от Reuters.

САЩ няма да налагат наказателно мито срещу CSeries

Комисията по международна търговия на САЩ отказа да налага наказателно мито срещу внасяните в страната пътнически самолети Bombardier CSeries и отхвърли жалбата на американският самолетостроител Bombardier.

Dassault и Airbus в съперничество за това, кой ще бъде лидер в разработката на новия европейски изтребител

Европейските самолетостроителни компании Airbus и Dassault вече започват да си съперничат за това, коя от тях ще поеме водещата роля в проекта за създаване на европейски изтребител от следващо поколение. Това съобщава Reuters.

Германия и Норвегия поръчват съвместно пет танкера A330 MRTT

Германия и Норвегия поръчват съвместно пет въздушни танкера Airbus A330 MRTT в рамките на програмата за съвместна експлоатация под шапката на НАТО и ЕС. До момента в програмата участваха Холандия и Люксембург с две машини.

Меню