FAA излезе със спешна директива за летателната годност на модела 737 Max

20 прочитания

Американската авиационна администрация FAA излезе късно снощи със спешна Директива за летателна годност (Emergency airworthiness directive) за Boeing 737 Max, поради опасност от трудно контролируеми пикирания.

„Eвентуални погрешни данни от сензорите за ъгъл на атака на Boeing 737 Max могат да доведат до това, че хоризонталния стабилизатор да се отклони, вкарвайки самолета в снижаване и правейки го труден за управление”, пише в директивата на FAA.

Директивата, която влиза веднага в действие, заповядва на всички американски оператори на типа да преработят наръчниците си за летателна експлоатация, за да са сигурни, че екипажите могат да реагират правилно в подобни ситуации. Операторите имат три дни да отговорят на изискванията.

Директивата идва след катастрофата от 29 октомври 2018 г., при която 737 Max 8 на индонезийската нискотарифна авиокомпания Lion Air катастрофира малко след излитането си от Джакарта. При инцидента загинаха всички 189 души на борда на машината.

От FAA съобщават, че работят заедно с Boeing и с индонезийските власти, за да са сигурни че прилагат всички възможни мерки за повишаване на безопасността на полетите. От администрацията са съобщили, че са изпратили предупреждение към всички чужди граждански въздухоплавателни администрации, които отговарят за оператори използващи 737 Max.

Вчера Boeing излезе с препоръка за повишаване на безопасността на полетите в същата насока.

За сега разследването на катастрофата на Lion Air показва, че катастрофиралият 737 Max е имал проблеми, както със сензорите за скоростта, така и със сензорите за ъгъл на атака. Точните причини за инцидента продължават да се разследват.

Свързани теми

Предишна публикация
Франция изпита успешно новия софтуерен стандарт за Rafale
Следваща публикация
Полша възстанови полетите с МиГ-29
20 прочитания

Най-четеното през седмицата

Прочетете още

NASA отлага изпитанията на Crew Dragon и Starliner

NASA обяви, че отлага изпитателните полети с космическите кораби Boeing CST-100 Starliner и SpaceX Crew Dragon, с което се засилват съмненията, че апаратите няма да са готови за редовни пилотируеми полети преди края на годината.

Германия е поискала класифициран брифинг за изтребителите на Boeing

Германия е изискала от САЩ класифициран брифинг за възможностите на изтребителите произведени от Boeing. Страната оглежда варианти за замяна на ударните самолети Tornado към 2025 г. Това съобщава Reuters.

Катар получи първия F-15QA

На церемония провела се на 25 август 2021 г. Катар получи официално своя първи многоцелев…

Boeing приключва 2017 г. с 912 нетни поръчки

Американският самолетостроител Boeing приключи 2017 г. с 912 нетни поръчки и така е много вероятно да бият конкурента си от Airbus по отношение на продадени пътнически самолети за изминалата година.

Поръчка за 58 конвертоплана V-22 Osprey

Консорциума Bell Boeing получи поръчка за 58 конвертоплана от фамилията V-22 Osprey. Стойността на сделката е $4,2 млрд. и покрива летателни апарати за въоръжените сили на САЩ и Япония.

Меню