Повече от половината българи подкрепят президента Радев по темата за новия изтребител

1K прочитания

59% от българите подкрепят критичната позиция на президента Румен Радев, която той изразява по процедурата за избор на нов боен самолет за българските ВВС. Това показва експресен сондаж на общественото мнение, който бе публикуван днес, 30 януари 2019 г. от социологическата агенция „Галъп интернешънал”.

Други 29% от анкетираните не подкрепят позицията на Радев, а останалите 12% нямат мнение по въпроса.

Данните са от телефонен сондаж проведен между 24 и 26 януари 2019 г. сред 800 пълнолетни българи.

Както се посочва и в самото изследване, то не покрива последните престрелки по темата, които започнаха след като на 28 януари президентът Радев направи своята отчетна пресконференция във връзка с годишнината от встъпването му в длъжност.

Веднага, след като в края на декември 2018 г. Министерство на отбраната обяви, че ще предложи на правителството и парламента да се водят преговори за покупката на F-16, Радев каза, че самолетът е прекрасен, но е избран непрозрачно и ще бъде твърде скъп, а изборът му бил триумф на лобизма. В началото на годината пък, Радев определи конкурсът, като опорочен, тъй като не се спазват изискванията му и финансовата рамка.

Управляващите отговарят на тези критики с това, че изборът на F-16 не бил плод на конкурс, а бил геостратегически избор, а цената, която в момента твърдо надхвърля с много финансовата рамка от 1,5 млрд. лева без ДДС, щяла да намалее.

С гласовете на ГЕРБ, ДПС, ВМРО и двама независими депутати, парламентът даде на 16 януари мандат за водене на преговори със САЩ за покупката на осем изтребителя F-16 Block 70.

Свързани теми

Предишна публикация
Министърът и заместник-министърът на отбраната се срещнаха с представители на шведското правителство
Следваща публикация
ВВС получиха ремонтиран L-410
1K прочитания

Най-четеното през седмицата

Прочетете още

Управляващите отговориха на Радев за F-16

Два часа след брифинга на президента Радев за ветото върху договорите за придобиването на F-16, министрите на отбраната и финансите, заместник-министъра на отбраната, както и председателят на комисията по отбрана в Народното събрание, дадоха изявление за медиите, в което се опитаха да отговорят на поставените от президента въпроси.

Швеция е надежден партньор в отбраната

Разговаряхме с подполковник Торбьорн Ериксон, аташе по отбраната на Швеция в България – пилот-изтребител от шведските ВВС с над 2000 часа на самолети Viggen, Gripen и други типове, за съвременната шведска отбранителна доктрина, поддръжката на Gripen в случай на международен конфликт и други теми касаещи българския избор на нов изтребител.

„Комисията „Gripen” ще приключи работа до края на месеца

Временната парламентарна комисия за проучване изпълнението на процедурата по избор на нов тип боен самолет ще приключи работата си до 28 септември 2017 г. Това заяви пред радио „Фокус” нейния председател Емил Христов.

Меню