Вчера, 1 февруари 2019 г. министърът на транспорта Росен Желязков с Решение № РК-7, одобри срокът за подаване на оферти за концесиониране на летище София да бъде удължен до 3 април 2019 г.
След четвъртото поредно удължаване на срока заявления и оферти се подават до 3 април 2019 г., 16,30 часа българско време. Заявленията ще бъдат отворени на 4 април 2019 г. в 9,30 часа българско време.
Обявлението за поправка е изпратено за публикуване в Официалния вестник на Европейския съюз, днес, 1 февруари 2019 г.
Министерството на транспорта, информационните технологии и съобщенията също така уведоми икономическите оператори да съобразят новата дата за подаване на заявления и оферти. Посочваме, че ще бъде удължен срокът за поискване на разяснения или допълнителна информация, за което ще бъде съответно изменена Документацията за концесията.
Настоящото решение е резултат на искания на икономически оператори за удължаване на срока за подаване на заявления и оферти и е съгласувано със, подкрепено и препоръчано от консултанта на министерството по сделката – Международната финансова корпорация, част от Групата на Световната банка, в сътрудничество с Европейската банка за възстановяване и развитие. Министерството на транспорта, информационните технологии и съобщенията и занапред ще продължи да разчита на съветите на Международната финансова корпорация, част от Групата на Световната банка, за успешното приключване на сделката, се казва в съобщението на транспортното министерство.
Според вестник „Капитал”, основната причина за удължаването на срока за подаване на оферти е факта, че държавата не е спазила ангажимента си да коригира Закона за концесиите, според който всички членове на консорциумите носят безкрайна отговорност.
Основният притеснителен момент за кандидатите към момента е разписаното в Закона за концесиите изискване за отговорността, което според консултанти надхвърля евродирективата и бързо трябва да се промени. Проблемът е, че според сегашните текстове инвеститорите в проектната компания ще отговарят за всичко, дори не до размера на участието си. А практиката по света е рискът да се носи от специално създадената компания, а само финансовите отговорности да се гарантират.
Втори проблем е, че законът не предвижда обезщетение на концесионера за направените инвестиции в случай на форсмажорни обстоятелства, сполетели летището. Стои и въпросът може ли споровете по концесията да се решават в арбитраж, съобщават от „Капитал”.
Първоначално срокът за подаване на оферти бе 22 октомври 2018 г., след това стана 22 ноември, послед 29 януари 2019 г. и предпоследно – 5 февруари 2019 г. Концесията бе стартирана на 5 юли миналата година и към момента към нея има сериозен интерес.
Правителството иска да отдаде летището на концесия за 35 години, като се чака първоначална еднократна концесионна вноска от 550 млн. лева, а от концесионера ще се искат инвестиции в размер на €600 млн.