Франция и Германия подписаха първите договори за разработка на изтребител от следващо поколение

1K прочитания

Правителствата на Франция и Германия подписаха договори с Airbus, Dassault, Safran Aircraft Engines и MTU Aero Engines за старт на разработката на изтребителя и безпилотните системи от следващо поколение, известни като програмата Future Air Combat System (FCAS). Това стана днес, 7 февруари 2019 г.

Министрите на отбраната на Франция Флоранс Парли и на Германия Урсула фон дер Лайен са подписали договора с Airbus и Dassault за концептуални изследвания по темата за създаване на нов боен самолет и съпътстващите го безпилотни системи. Стойността на договора е €65 млн. и покрива работата между февруари 2019 и февруари 2021 г.

Основната задача на сегашната фаза на проекта е да се изчистят основните концептуални въпроси по програмата, да се начертаят основните изисквания към нея и да се оценят евентуалните рискове.

Системата от системи, която ще се създаде в рамките на програмата FCAS трябва да бъде вече на въоръжение през 2040 г., когато ще започне пенсионирането на наличните в момента изтребители Eurofighter и Rafale.

Ядрото на проекта FCAS ще е изтребител от следващо поколение, който е известен, като Next Generation Fighter (NGF) и широк спектър от безпилотни апарати, включително бойни и разузнавателни апарати.

По-рано стана ясно, че Dassault ще води разработката на самолета, докато Airbus ще води разработката на безпилотните системи.

Френското МО разпространи и илюстрация на NGF, която показва двудвигателен самолет без хоризонтални и вертикални стабилизатори и управляем вектор на тягата.

В същото време Safran Aircraft Engines и MTU Aero Engines са натоварени със създаване на реактивен двигател от следващо поколение, който да задвижва NGF. Safran ще е водеща в проекта компания, която освен с интеграцията ще се занимава с проектирането на камерата за горене, форсажната камера, както и степеннта за високо налягане, докато MTU ще работи по степенната с ниско налягане и ще поеме следпродажбената поддръжка. Софтуерът ще се разработва от двете компании.

Очаква се през юни, по време на изложението в Бурже, да се подпишат договори и за създаване на технологични демонстратори на новия боен самолет и новия двигател.

Свързани теми

Предишна публикация
Dassault предаде първия Rafale на Катар
Следваща публикация
Emirates обмислят отказ от още A380, което ще бъде фактически край на програмата
1K прочитания

Най-четеното през седмицата

Прочетете още

Румъния е получила оферти за допълнителни F-16

Румъния е получила няколко оферти за допълнителни изтребители F-16 и в момента се водят преговори с потенциалните доставчици. Това е заявил румънският военен министър Михай Фифор в петък, 11 май 2018 г.

Предизвестен инцидент

На 26 април 2012 г. сутринта при излитане за полет в рамките на българско-американското учение „Тракийска звезда 2012” се разби двуместен учебно-тренировъчен изтребител МиГ-29УБ. Какво, как и защо се случи в тази априлска сутрин? На тези въпроси се опитва да отговори Красимир ГРОЗЕВ.

Статията е публикувана оригинално в сп. АЕРО бр. 45 (май 2012 г.)  

Airbus очаква нови германски поръчки за Eurofighter

Airbus Defense and Space очаква в скоро време допълнителни поръчки от Германия за Eurofighter и разчита на повече инвестиции в европейските отбранителни компании. Това заявява изпълнителният директор на компанията Дирк Хоке в интервю за германския вестник Handelsblatt.

Ирак получи всички поръчани F-16

На 3 май 2019 г. в иракската авиобаза Балад, край Багдад, се приземи последната многоцелеви изтребители F-16C/D Block 52, които ВВС на Ирак поръчаха в началото на десетилетието.

Великобритания получи първите си F-35B

Великобритания получи първите четири многоцелеви изтребители от следващо поколение F-35B. Самолетите пристигнаха вчера, 6 юни 2018 г., в базата на Кралските ВВС Мархам в Норфък.

Меню