Министър Панайотов: МиГ-29 е единствената опция за поддържането на „ер полисинг”

334 прочитания

Изтребителите МиГ-29 са единствената опция България да поддържа мисията „ер полисинг” до пълното усвояване на F-16. Това заяви днес, 20 август 2021 г., служебният министър на отбраната Георги Панайотов, при отговор на парламентарен въпрос.

„До усвояването на F-16, изтребителите МиГ-29 представляват единствената опция за изпълняването на тази задача („ер полисинг” – бел. ред.)”, каза служебният министър.

Панайотов отговаряше на питане на депутати от „Демократична България”, дали България може да се откаже от изпълнението на мисията „ер полисинг” от 1 януари 2022 г.

„На Съвет по отбрана се прие, че в периода 2021 – 2032 г. България ще продължи да поддържа и развива способностите на изтребителната и ударната авиация – една ескадрила МиГ-29 и една ескадрила Су-25. И да се доизгради ескадрилата F-16 с още самолети”, каза Панайотов.

Той обясни, че МиГ-29 се поддържат добре, има изградена система за контрол на техническото им състояние и не се допускат полети, ако изтребителите не са технически годни. Панайотов подчерта, че до момента, всички тежки инциденти с МиГ-29 в България са в резултат на човешкия фактор.

 „МО счита, че не съществува риск при експлоатацията на самолетите МиГ-29, от гледна точка на тяхната експлоатационна надеждност и финансовия ресурс за поддръжката им. Налага се самолетите да бъдат осигурявани за да се поддържа тяхната експлоатация, с оглед осигуряването на въздушния суверенитет на страната и допринасяне към колективната отбрана на НАТО”, каза Панайотов.

Служебният военен министър отбеляза, че летателните часове на българските пилоти са малко и това се дължи на недостатъчния брой изправна техника.

Той отговори и на въпросите на ДБ по отношение на придобиването на нови наземни радари и нови ЗРК. За новите 3D радари има подготвен проект за инвестиционен разход за покупката на пет стационарни и два мобилни радара за 396 млн. лева. Предстои внасянето на проекта в Министерски съвет и след това в Парламента. Началното ниво на боеготовност за радарите трябва да бъде достигнато през 2023 г.

Колкото до нови ЗРК, имало такъв проект, но той е финансово неосигурен и срокът му на реализация е 2032 г. В него можело да се вложат между $300 млн. и $1,23 млрд.

Панайотов даде и информация за „черната кутия“ на катастрофиралия МиГ-29. Според него, всички необходими разрешения са вече налице, като се чака скоро български офицери, заедно с кутията да заминат за Русия, където да бъде свалена информацията от нея.

Депутатът от ДБ Велизар Шаламанов заяви, че е удовлетворен от отговорите на служебния министър, но на финала се впусна в реклама на военно-промишления комплекс на Украйна и поиска българските самолети и ЗРК съветско производство да се поддържат там, защото Русия нагнетявала напрежение в Черноморския регион. Шаламанов поиска и да се прекрати сътрудничеството и с Беларус и Сърбия.

Свързани теми

Предишна публикация
Борисов: Решението за още F-16 е правилно, браво на Радев
Следваща публикация
МО вече е изпратило искане за получаване на проектодоговор за още F-16
334 прочитания

Най-четеното през седмицата

Прочетете още

Очаквано МО предлага на правителството да се купи F-16 (изцяло обновена)

Напълно очаквано, Министерство на отбраната излезе с доклад, в който се предлага на Министерски съвет за започване на преговори за покупка на изтребители F-16 Block 70/72. Това стана днес, 21 декември 2018 г. В доклада се дава твърде малка и противоречаща си аргументация, като има и предложение до Народното събрание за фактическото анулиране на инвестиционния проект, който беше приет през юни тази година. С това се засилва впечатлението, че се касае за фактически чисто политически избор.

Нов тежък инцидент с полски МиГ-29

Полски изтребител МиГ-29 се разби малко след излитането си. Пилотът се е катапултирал успешно. Това е третият загубен полски МиГ-29 в рамките на последните 15 месеца. Инцидентът е станал днес, 4 март 2019 г.

Lockheed Martin отдаде многото производствени дефекти на F-35 на ниската забележимост

Джеф Бабионе, програмен директор на Lockheed Martin за F-35, е признал, че големият брой производствени дефекти при строителството на F-35 се дължат на сериозните изисквания за намаляване на забележимостта му. Това съобщава Defense News.

Меню