Министър Панайотов: МиГ-29 е единствената опция за поддържането на „ер полисинг”

337 прочитания

Изтребителите МиГ-29 са единствената опция България да поддържа мисията „ер полисинг” до пълното усвояване на F-16. Това заяви днес, 20 август 2021 г., служебният министър на отбраната Георги Панайотов, при отговор на парламентарен въпрос.

„До усвояването на F-16, изтребителите МиГ-29 представляват единствената опция за изпълняването на тази задача („ер полисинг” – бел. ред.)”, каза служебният министър.

Панайотов отговаряше на питане на депутати от „Демократична България”, дали България може да се откаже от изпълнението на мисията „ер полисинг” от 1 януари 2022 г.

„На Съвет по отбрана се прие, че в периода 2021 – 2032 г. България ще продължи да поддържа и развива способностите на изтребителната и ударната авиация – една ескадрила МиГ-29 и една ескадрила Су-25. И да се доизгради ескадрилата F-16 с още самолети”, каза Панайотов.

Той обясни, че МиГ-29 се поддържат добре, има изградена система за контрол на техническото им състояние и не се допускат полети, ако изтребителите не са технически годни. Панайотов подчерта, че до момента, всички тежки инциденти с МиГ-29 в България са в резултат на човешкия фактор.

 „МО счита, че не съществува риск при експлоатацията на самолетите МиГ-29, от гледна точка на тяхната експлоатационна надеждност и финансовия ресурс за поддръжката им. Налага се самолетите да бъдат осигурявани за да се поддържа тяхната експлоатация, с оглед осигуряването на въздушния суверенитет на страната и допринасяне към колективната отбрана на НАТО”, каза Панайотов.

Служебният военен министър отбеляза, че летателните часове на българските пилоти са малко и това се дължи на недостатъчния брой изправна техника.

Той отговори и на въпросите на ДБ по отношение на придобиването на нови наземни радари и нови ЗРК. За новите 3D радари има подготвен проект за инвестиционен разход за покупката на пет стационарни и два мобилни радара за 396 млн. лева. Предстои внасянето на проекта в Министерски съвет и след това в Парламента. Началното ниво на боеготовност за радарите трябва да бъде достигнато през 2023 г.

Колкото до нови ЗРК, имало такъв проект, но той е финансово неосигурен и срокът му на реализация е 2032 г. В него можело да се вложат между $300 млн. и $1,23 млрд.

Панайотов даде и информация за „черната кутия“ на катастрофиралия МиГ-29. Според него, всички необходими разрешения са вече налице, като се чака скоро български офицери, заедно с кутията да заминат за Русия, където да бъде свалена информацията от нея.

Депутатът от ДБ Велизар Шаламанов заяви, че е удовлетворен от отговорите на служебния министър, но на финала се впусна в реклама на военно-промишления комплекс на Украйна и поиска българските самолети и ЗРК съветско производство да се поддържат там, защото Русия нагнетявала напрежение в Черноморския регион. Шаламанов поиска и да се прекрати сътрудничеството и с Беларус и Сърбия.

Свързани теми

Предишна публикация
Борисов: Решението за още F-16 е правилно, браво на Радев
Следваща публикация
МО вече е изпратило искане за получаване на проектодоговор за още F-16
337 прочитания

Най-четеното през седмицата

Прочетете още

„Тракийско лято 2021” стартира

На 24 август 2021 г. бе поставено началото на полетите в съвместната българо-американската летателна тренировка…

Катар получи първия F-15QA

На церемония провела се на 25 август 2021 г. Катар получи официално своя първи многоцелев…

Тодор Тагарев атакува отново процеса за избор на нов изтребител

Бившият служебен министър на отбраната Тодор Тагарев атакува тежко процеса за избор на нов боен самолет, като в ефира на Bulgaria ON AIR, той се усъмни в експертната комисия, обвини администрацията на президента в лобизъм и се обяви за геостратегически критерии в избора.

Меню