Союз МС-12 се скачи с МКС

575 прочитания

Космическият кораб Союз МС-12 се скачи успешно с Международната космическа станция (МКС). Това стана рано сутринта днес, 15 март 2019 г.

Екипажът на Союз МС-12 се състои от трима – руският космонавт Алексей Овчинин и астронавтите от NASA Тайлър Хейг и Кристин Кох. Космическият им кораб бе изстрелян от космодрума Байконур на 14 март в 22,14 часа московско време с ракета-носител Союз-ФГ. Стартът премина успешно.

Союз МС-12 бе изстрелян на орбита, която му даде възможност за бързо скачване с МКС след само няколко часа. До скоро на корабите Союз им отнемаше около две денонощия да се скачат с МСК.

Космическият кораб се скачи автоматично със станцията в 04,02 часа московско време. Малко повече от два часа по-късно люковете бяха отворени и екипажът на Союз МС-12 се присъедини към тримата си колеги, които са на МКС от декември 2018 г.

Союз МС-12 ще се върне на Земята на 3 октомври или след 204 дни. Екипажът му ще извърши широк кръг експерименти

Алексей Овчинин и Тайлър Хейг бяха екипаж на Союз МС-10, който аварира при изстрелването си на 11 октомври 2018 г. Двамата бяха спасени от аварийната система на ракетата-носител, която отдели космическия им кораб и го изпрати обратно на Земята. Овчинин и Хейг се отърваха без наранявания. През декември Роскосмос и NASA взеха решение да изпратят двамата на орбита на Союз МС-12.

Свързани теми

Предишна публикация
Полетите на Starliner ще се отложат
Следваща публикация
NASA възнамерява да прати хора на Луната през 2028 г.
575 прочитания

Най-четеното през седмицата

Прочетете още

Българската космонавтика преди четвърт век – Част I

Преди четвърт век България изживя своето космическо лято. Не само че на орбита бе изведен вторият български космонавт Александър Александров с научната апаратура по проекта „Шипка”, но и към Марс полетя сонда с българско оборудване на борда. Как всичко това стана факт? За събитията през българското космическо лято от първо лице разказва професор Борис БОНЕВ, който във втората половина на 80-те години е водеща фигура в българската космонавтика.

Статията е публикувана оригинално в сп. АЕРО бр. 60 (август 2013 г.)  

Меню