Разбилият се японски F-35 е имал две аварийни кацания

1K прочитания

Разбилият се на 9 април 2019 г. японски изтребител F-35A е имал две предишни аварийни кацания. Това е съобщил японският министър на отбраната Такеши Ивая, цитиран от местни медии.

Японският военен министър е казал още, че страната му ще се обърне към САЩ за помощ в разследването на инцидента, при който модерния изтребител се разби в Тихия океан.

По данни на японското МО, загубеният изтребител е правил аварийно кацане през юни 2017 г., след сработване на предупреждение за отказ в системата за охлаждане. Следващото аварийно кацане е било през август 2018 г., но не се съобщава естеството на тогавашния отказ.

41-годишният майор, който е пилотирал разбилия се F-35A, все още се издирва, макар и шансовете му за оцеляване да са минимални. Няма яснота и за това, къде точно на дъното на океана е изтребителят. Японският военен министър е казал, че в момента целта е да се намерят възможно най-бързо останките и ако е възможно те да бъдат извадени. Предполага се, че самолетът е на дълбочина от около 1500 m.

Ден след инцидента бяха намерени парчета от самолета на повърхността на океана, но основната част от него е потънала.

Разбилият се изтребител, заедно с още три машини от същия тип, е излетял от авиобаза Мисава, намираща се на тихоокеанското крайбрежие в северната част на основния японски остров Хоншу. Връзката с падналия изтребител е била загубена около половин час по-късно, когато той се е намирал на около 135 km навътре в Тихия океан. Самолетът е бил изгубен и от радарите. Потвърдено е, че екипажът не е съобщил за проблеми на борда.

Само преди три седмици бе обявено, че 302-ра ескадрила, към която се числи разбилият се изтребител, е достигнала първоначално ниво на бойна готовност.

Япония в момента е поръчала 42 броя F-35A. През миналия декември страната обяви планове да купи още 105 броя F-35 – 42 от които във варианта F-35B, а останалите конвенционалния F-35A.

Полетите с всички останали японски F-35A са спрени. Задачите с типа в другите ВВС, където той е на служба, обаче продължават.

Свързани теми

Предишна публикация
ВВС на САЩ изпратиха F-35A в Близкия изток
Следваща публикация
Пореден тежък авиационен инцидент в Непал
1K прочитания

Най-четеното през седмицата

Прочетете още

Обледеняване на Тръбата на Пито е сред непосредствените причини за катастрофата на Ан-148

Обледеняване на сензорите за определяне на приборната скорост на самолета (популярно известни като „Тръба на Пито”) е най-вероятната непосредствена причина за катастрофата на руския Ан-148 край Москва, при която загинаха 71 души. Това съобщава руският разследващ орган МАК.

Поредното „Мир на душите им” няма да утеши никого

Днес, 26 май 2019 г., стана пореден тежък инцидент със самолет от т.нар. „лека авиация“, при който загинаха двама души. В рамките на два месеца това е третата катастрофа в българската лека авиация, като загиналите са общо осем. 

HH-60 катастрофира в Ирак

Вертолет HH-60G Pave Hawk от състава на ВВС на САЩ е катастрофирал вчера, 15 март 2018 г., в Ирак. Загинали са всички намиращи се на борда му седем души.

Франция и Германия подписаха първите договори за разработка на изтребител от следващо поколение

Правителствата на Франция и Германия подписаха договори с Airbus, Dassault, Safran Aircraft Engines и MTU Aero Engines за старт на разработката на изтребителя и безпилотните системи от следващо поколение, известни като програмата Future Air Combat System (FCAS). Това стана днес, 7 февруари 2019 г.

Меню