Пет компании ще се състезават за създаването на нов боен вертолет за САЩ

810 прочитания

Пет компании ще се състезават в създаването на нов разузнавателно-ударен вертолет за Армейската авиация на САЩ. Това са съобщили от Пентагона на 23 април 2019 г.

Петте компании са: AVX Aircraft Co. В партньорство с L-3 Communications Integrated Systems, Bell Helicopter, Boeing, Karem Aircraft и Sikorsky. Те са били избрани от общо осем компании. Имената на неуспелите кандидати не се съобщават, но се смята, че MD Helicopters е сред тях.

Всички тези фирми ще получат малко финансиране за по-задълбочена разработка на нов боен вертолет с разузнавателни функции в рамките на проекта FARA (Future Attack Reconnaissance Aircraft).

В началото на 2020 г. от петте компании ще бъдат избрани две, които ще получат пари за създаване на летящи прототипи за сравнителни изпитания.

От Пентагона са дали малък брой на задължителни изисквания, които компаниите трябва да спазят, както и списък с изисквания, които е добре да бъдат спазени, макар и те да не са задължителни. Целта е фирмите да имат максимална свобода при създаването на своите машини.

Освен технически проект, от компаниите ще се иска и график за работата им, както и финансовите параметри на проекта.

Компанията AVX от години разработва проекти за вертолети със съосна носеща схема и тикащи винтове. По-рано през април, компанията представи еднодвигателния си проект си публично.

Bell ще участва с модела на базата на Bell 525. От вертолета ще бъде взета динамичната система и системата за управление, но като цяло се гони по-малък вертолет. Karem през годините е разработил няколко проекта за конвертоплани, но без някой от тях да е строен реално.

Sikorsky ще участват с модел на база на S-97 Raider (на снимката), който се изпитва в последните години. Машината е със съосни носещи винтове и тикащ винт.

Boeing не дават никакви детайли за това с какъв вертолет ще участват.

Планира се летателните изпитания в рамките на програмата FARA да започнат през 2023 г., а пет години по-късно да бъде взето решение, кой модел ще влезе в серийно производство. Пентагонът, обаче разглежда всякакви варианти за ускоряване на този процес.

FARA фактически ще замести вече свалените от въоръжение OH-58D Kiowa Warrior. Тяхната функция в момента се изпълнява от щурмовите вертолети AH-64E Apache в партньорство с БЛА Shadow.

За последните три десетилетия, това ще е четвъртият опит за намиране на заместник на OH-58. Първият опит бе RAH-66 Comanche, който бе спрян през 2004 г. Следващият опит бе ARH-70 Arapaho (на базата на Bell 407), който бе спрян през 2008 г. През 2010 г. е стартирана програмата Armed Aerial Scout (AAS), която обаче не стига до същински конкурс и през 2013 г. тя е прекратена, а заедно с това е решено и да се пенсионират всички OH-58D, без да им бъде намерен директен заместител.

Свързани теми

Предишна публикация
Подписването на договора за разработка на FCAS може да се забави
Следваща публикация
Boeing очаква полетите с модела 737 Max да се възстановят през юли
810 прочитания

Най-четеното през седмицата

Прочетете още

Филипините се отказват от покупката на Bell 412

Филипинският президент Родриго Дутерте обяви, че страната му ще се откаже от сделката за покупката на 16 транспортни вертолета Bell 412EPI, след като канадското правителство повдигна въпроса за използването им в евентуални сражения с бунтовници в страната.

Турция загуби щурмови вертолет над Сирия

Турските въоръжени сили загубиха щурмови вертолет TAI T129B ATAK по време на операции в Северна Сирия. Двучленният екипаж е загинал, а причините за инцидента не са ясни.

Австралия и Германия спряха полетите с Tiger

Австралия и Германия спряха полетите със своите щурмови вертолети Tiger, след катастрофата на германски вертолет от този тип в Мали от 26 юли 2017 г. Причините за инцидента се разследват, но от производителя Airbus Helicopters обявиха, че машината не е безопасна.

Меню