Иралндската нискотарифна авиокомпания Ryanair съобщи, че за четвърта поредна година печалбите ѝ спадат, като това стана на фона на това, което изпълнителният директор на компанията Майкъл О’Лиъри описва, като „война на изтощение” между нискотарифните превозвачи.
След обявяването на финансовите резултати акциите на компанията, които се търгуват на лондонската борса, паднаха с близо 6%, но след това успяха да наваксат около половината от загубеното.
О’Лиъри, който от няколко години защитава тезата, че си струва да се жертва печалбата в името на спечелване на пазарен дял, продължава да е на същото мнение, въпреки скептицизма на акционерите му.
„Стратегията ни е да повишаваме капацитета си, възможно най-бързо на всички възможни пазари”, разяснява О’Лиъри, който е начело на компанията от 1994 г.
Според него, ситуацията на пазара на нискотарифните авиокомпании е циклична, като се сменят времена с голяма и с по-малка печалба, но в крайна сметка войната на изтощение, както я нарича той, ще доведе до това, че в Европа ще останат само четири или пет нискотарифни авиокомпании.
„Ще бъде тежко за година – две, но ние ще може да разтърсим повечето от конкурентите ни”, смята О’Лиъри.
Ryanair, която е най-голямата нискотарифна авиокомпания в Европа, отбелязва нов спад на печалбите си, като печалбата след данъци е €1,02 млрд., което е спад с 29% на фона на финансовата 2017 г.
Компанията представи очакванията си за финансовата 2019 г., която ще приключи на 31 март 2020 г. Според тях, печалбата ще продължи да се свива и ще достигне нива от €750 – 950 млн., което според анализатори на финансовите пазари, ще подразни сериозно акционерите.
Нискотарифният пазар в Европа в момента е доста изнервен, поради наличието на огромни капацитети и слабите резервации за силния летен сезон, поради опасенията от нова финансова криза около излизането на Великобритания от ЕС.
Ryanair изживява много проблемни последни години, след стачките на персонала си и ниското затоварване. Сега, към тези негативни фактори се добавя и спирането от полети на Boeing 737 Max. Авиокомпанията има поръчки за 135 броя 737 Max 200, плюс опции за още 75, трябваше да отложи приемането на типа за тази есен, което я принуди да намали предлагания си капацитет за летния период с близо 1 млн. места.