Заместник-министър Запрянов: Генерал Стойков и неговия екип определиха орязването на пакета за F-16

1K прочитания

„Командирът на ВВС и неговия екип, които участваха в преговорите”, така Запрянов отговори на въпроса, кой е определил какво да отпадне от предварително определения от експертите пакет.

Въпросът с орязването на част от предварително заявените стоки и услуги се превърна в гореща тема в последните дни, а с днешното си изказване Запрянов практически прехвърли цялата отговорност за него на командира на ВВС.

Запрянов бе попитан и какво е наложило окастрянето на поръчаните неща по договорите за F-16, на което той не даде разбираем отговор:

„Когато извършваме сравнение на договора и пакета, който се съдържа в договора, трябва да имаме предвид, че онзи пакет, който ние заявихме към Италия, Швеция и САЩ, който като пакет е по-малък от пакета, който Конгреса ни обяви. По принцип, Конгреса обявява много по-висок таван на възможност за закупуване. Това позволява по време на преговорите ние да увеличаваме този пакет. Всъщност, ние така и направихме. След като решихме да водим преговори със САЩ, ние в искането за предложение (LOR) увеличихме някои от линиите на пакета, който беше вече представен по RFP. Например поискаме още един резервен двигател, поискахме повече бойни припаси, даже част от полученото оборудване, което и сега е в договора, за пилотите, резервните части, е в повече отколкото е било на искането за предложение”, отговори Запрянов.

Заместник-министърът, който с право може да се определи, като мотор на покупката на F-16, каза, че нищо не е драматично или драстично, като посочи, че само намаляването на бройките ракети AIM-9X Sidewinder е чувствително и те стават от 24 на 12.

„Цялото въоръжение, което е предвидено в пакета, който е договарян от генерал Стойков и неговия екип, позволява, както успешното изпълнение на нормалното носене на дежурство по „ер полисинг”, така и обучението на пилотите. Да, в перспектива, ще се наложи да закупуваме повече ракети. Това е неизбежно, защото пилотите ще стрелят ракети, по време на тяхното обучение”, каза още Запрянов.

Според Запрянов, нито една държава не си купувала пълен комплект от въоръжение с тактически, оперативен и стратегически резерв, защото това била една инвестиция, която ние блокираме за дълго време, а оръжието имало срок на годност и изискват техническо обслужване.

Трябва да припомним, че през януари Запрянов в радио-интервю заяви, че в американското предложение за F-16 имало всичко, което имало в една американска ескадрила въоръжена със същия тип.

„По никакъв начин не е орязано пилотското обучение, даже е много повече, отколкото е било в началото на състезанието”, отговори Запрянов на въпроса дали се пипа пилотското обучение.

Преди няколко дни, обаче министър Каракачанов призна, че нямало да се обучат първоначално планираните 16 пилота, а ще бъдат обучени 12, защото това било достатъчно.

„Задължително е да купим още осем самолета. Проектът е 8+8 самолета. Добрата новина е, че вторите осем самолета при разсрочена схема за плащане, защото България ще има вече кредитна история и това вече няма да бъдат нови 2 млрд., защото голяма част от устройствата, като тренажорите за обучението на пилоти и техници са доставени на първия етап. Сега е много рано да говорим за каквато и да е цена за вторите осем самолета, но аз мисля, че след една – две години, след изпълнение на настоящите договори, ние ще бъдат в състояние да дефинираме пакета за втория етап. Нито ние, нито в НАТО си представя някой, че ще имаме само осем самолета. Говорим за бойна ескадрила от 16 самолета”, каза още Запрянов.

Свързани теми

Предишна публикация
Димитър Стоянов: САЩ ни предупредиха да не режем пакета на F-16
Следваща публикация
Министър Каракачанов подписа договорите за доставка на F-16
1K прочитания

Най-четеното през седмицата

Прочетете още

80 години от първия полет на Ил-2

Днес се навършват 80 години от първия полет на знаменития щурмови самолет Ил-2, чийто първи полет става факт на 2 октомври 1939 г.

Няма достатъчно желаещи да стават военни пилоти в България

Националният военен университет (НВУ) не е успял да запълни бройките по специалност „летец-пилот” в кампанията за учебната 2018/2019 г. Това става ясно от заповед на началника на университета от 3 август 2018 г.

В Белгия избухна скандал около изтребителния конкурс

В Белгия избухна скандал свързан с укриване на важна информация около изтребителния конкурс в страната. Скритата информация е била свързана с възможността за удължаване на ресурса на наличните изтребители F-16, което е правило покупката на нов изтребител не чак толкова спешно.

Решението за преговори с F-16 скоростно влиза в Парламента следващата седмица

Управляващите планират през следващата седмица скоростно да приемат в Народното събрание решението за стартиране на преговори със САЩ за придобиване на изтребители F-16 Block 70 и анулиране на Проекта на инвестиционен разход, който бе приет от Парламента през юни 2018 г.

Министър Каракачанов очерта три варианта след „Комисията „Gripen”

Министърът на отбраната Красимир Каракачанов очерта три възможни сценария за развитие на проекта за покупка на нов изтребител след края на работата на т.нар. „Комисия „Gripen”. Това той направи днес, 17 септември 2017 г.” в интервю по телевизия „Канал 3”.

Меню