Президентът и върховен главнокомандващ Румен Радев постави множество въпроса пред правителството по сделката за F-16. Той направи това днес, 24 юли 2019 г., по време брифинг за медиите във връзка с ветото на сделката за придобиване на осем изтребителя F-16.
„Изграждането на съвременни отбранителни способности изисква всеобхватен подход и дългосрочно планиране, а в случая, при колосални за България разходи, липсва дори дебат по изключително важни въпроси относно националната и колективна сигурност:
Кога ще придобием пълния необходим пакет въоръжение, оборудване, обучение и услуги, който гарантира многофункционални способности на самолета?
Кога ще придобием способности за пълноценна техническа поддръжка в България, без която ежегодната експлоатация на самолета се оскъпява?
Кога ще изградим необходимата сложна инфраструктура?
Кога ще закупим следващите осем самолета?
Кога ескадрилата F-16 ще придобие оперативна готовност?
Кога, как и колко ще платим за всичко това?”, пита президентът Радев.
Вчера той наложи вето върху ратификацията на четирите договора с които се купуват осем F-16 Block 70 на стойност $1,256 млрд. Днес Радев обясни това си решение с факта, че сделката не отчита интересите на българските граждани и суверенитетът на България.
„Решението на правителството тези международни договори да не стават публично достояние задължава народните представители да информират обществеността за характера на поетите задължения и получените срещу тях отбранителни способности. Задължителен е нов дебат в Народното събрание, който да даде ясен отговор как са защитени българските интереси по отношение на:
Цената за придобиване от 2.2 млрд. лева без ДДС при 100% авансово плащане;
Срока за доставка на самолетите най-рано след 4-5 години;
Орязания пакет въоръжение, оборудване, обучение и услуги, при който самолетът остава с ограничени способности;
Скрити и неуточнени разходи, които България ще плаща впоследствие по отношение на инфраструктура, транспорт, въоръжение, оборудване, обучение, услуги, данъци и такси;
Промяна на клаузите на договора едностранно от изпълнителя без съгласуване с българската страна по отношение на цени, срокове и обем на доставки и услуги;
Неустойки на неизпълнение”, разясни още президентът.
Радев акцентира на поемането на неясни, но значителни финансови ангажименти, които натоварват бюджета и липсата на яснота дали това ще са всички разходи по програмата.
„Държа да подчертая – не конкретният тип самолет сам по себе си, а наличието на реални способности определя авторитета и бъдещето на Българските военновъздушни сили и нашата евроатлантическа принадлежност.”, казва още Радев.844
В последните месеци активно се пласира тезата, че само F-16 може да гарантира интеграция в НАТО и стратегическо партньорство със Съединените щати.
„Огромните разходи, които ще бъдат вложени в модернизацията на Въоръжените сили, не са нито на министър-председателя, нито на правителството, а на българските граждани. Затова Народното събрание следва да изпълнява конституционната си роля и да контролира изпълнителната власт, а не да се превръща в неин рупор”, казва в заключение Радев.
По-рано днес, Комисията по отбрана в Народното събрание отхвърли президентското вето с гласовете на ГЕРБ, ДПС и ВМРО. Очаква се петък ветото да бъде отхвърлено и в пленарна зала.