Концесията на летище София се обжалва от всички неуспели

1K прочитания

Всички четирима неуспели кандидати са подали жалби в Комисията за защита на конкуренцията (КЗК). Това стана ясно днес, 29 юли 2019 г., когато изтече последния срок за подаване на жалби.

На 17 юли Министерство на транспорта обяви, че концесията на летище София се взима от консорциума „Соф Кънект”, в който водеща роля има инвестиционният фонд Meridiam.

На сайта на КЗК може да се види, че жалбите срещу това решение са четири, точно колкото и са отпадналите кандидати – „Еърпортс Де Пари“ ЕС. ЕЙ и „ТАВ Хавалиманларъ Холдинг“ А. Ш., „Фрапорт България“ ЕАД, консорциумът „Витоша” и Консорциум ССБ София Еърпорт ДжейВи.

Консорциумът „Соф Кънект” имаше най-ниско предложение за общ размер на инвестицията и третото по размер годишно концесионно плащане, но въпреки това офертата му бе оценена с 86,12 точки, докато класираният втори „Еърпортс Де Пари“ ЕС. ЕЙ и „ТАВ Хавалиманларъ Холдинг“ А. Ш. има 80,31 точки.

КЗК има едномесечен срок да се произнесе по всяка от четирите жалби, след образуването на производство по тях, но този срок рядко се спазва, поради натовареността на комисията. Обаче предвид важността на процедурата е много вероятно КЗК да се опита да се произнесе в срок.

В консорциума „Соф Кънект” водеща роля има инвестиционният фонд Meridiam, но процент в него има и строителната фирма Strabag. Въпреки, че широко бе прокламирано, че операторът на летище Мюнхен Flughafen München GmbH взима концесията, това не е така. Компанията реално само партньор, който първоначално ще поеме управлението на летището, като подизпълнител.

Според „Капитал”, чрез Strabag, консорциума „Соф Кънект” се свързва с депутата Делян Пеевски. От консорциума отричат да имат връзки с български бизнесмени и политици.

След произнасянето на КЗК участниците в процедурата могат да обжалват и на втора инстанция – Върховния административен съд.

Свързани теми

Предишна публикация
Държавен вестник обнародва договорите по сделката за F-16
Следваща публикация
ГЕРБ, ДПС и ВМРО отхвърлиха ветото върху F-16
1K прочитания

Най-четеното през седмицата

Прочетете още

Разследват инцидент със сръбски ATR 72 над България

ATR 72-212A на Air Serbia e претърпял инцидент малко след излитането си от летище София на 26 ноември 2017 г. При инцидента се е откъснал панел от обшивката на машината. Няма пострадали, случаят се разследва.

Правителството се засили да спасява БДЖ с концесия на летище София

Правителството ще ускори даването на концесия на летище София в опит да спаси БДЖ, която се намира във фактически фалит. Това стана ясно след правителственото заседание, което се проведе днес, 6 юни 2018 г.

До два месеца летище София ще бъде пуснато на концесия

Концесията на летище София може да бъде рестартирана до месец и половина – два, заяви транспортният министър Ивайло Московски, цитиран от сайта Investor.bg. Летището отбелязва днес 80 години от създаването си.

10 години Lufthansa Technik в България

Десет години след стъпването си в България германската компания за базово техническо обслужване и ремонт на самолети Lufthansa Technik (Луфтханза Техник) отбелязва много сериозни постижения. Дейността по същество на софийския клон на компанията, наречен Lufthansa Technik Sofia (LTSF), започва на 28 октомври 2008 г. и едва ли някой си е представял, че в годините ще бъде постигнато толкова много.

Меню