Стартира българо-гръцко учение по „ер полисинг”

837 прочитания

Днес, 2 септември 2019 г., започна съвместното българо-гръцко учение „Green Bridge 2019”, с участие на сили и средства от Военновъздушните сили на България и Гърция. Това съобщиха от ВВС.

„Green Bridge 2019” се осъществява в изпълнение на „Плана за двустранно сътрудничество между Министерството на отбраната на Република България и Министерството на националната отбрана на Република Гърция за 2019 г.”, Споразумението между правителството на двете държави, относно презгранични операции за „ер полисинг” от 2013 г. и Техническото споразумение, между Министерството на отбраната на двете страни, относно презгранични операции за Air Policing от 2014 г.

Двустранното учение ще бъде проведено за периода от 02 до 05 септември 2019 г. и полетите, които ще бъдат осъществени ще са във въздушното пространство на двете държави. От българска страна ще участват изтребители МиГ-29, а от гръцка изтребители F-16C/D от 337-ма ескадрила в Лариса и военно-транспортни самолети C-27J Spartan.

Съгласно сценария, ще се извършва реално приемане и предаване на управлението на екипажите от съответните национални Центрове за управление и докладване.

Българските и гръцките бойни летци ще оперират от базовите си летища в изпълнение на презгранични операции по контрол над въздухоплаването и охраната на въздушното пространство на България и Гърция с цел постигането на по-добра координация и оперативна съвместимост.

Основна цел на учението „Green Bridge 2019” е постигането на по-добра координация и оперативна съвместимост между ВВС на двете страни при провеждането на презгранични операции, при контрол над въздухоплаването и охраната на въздушното пространство. Ще бъде повишена подготовката на екипажите от 3-та авиационна база – Граф Игнатиево по изпълнението полетните задачи. Учението ще допринесе до подобряване на контрола на въздухоплаването, управлението и радиолокационното осигуряване на бойното използване на формированията при охрана и отбрана на въздушното пространство на Република България, които се осъществяват от Базата за командване, управление и наблюдение на ВВС. Ще бъде тренирана и повишена подготовката на разчетите на радиолокационните станции (РЛС) за водене на радиолокационно разузнаване и осигуряване с радиолокационна информация на пунктовете за управление на ВВС.

Свързани теми

Предишна публикация
A380 се приземи в София след медицински проблем на борда
Следваща публикация
САЩ отпуснаха $56 млн. военна помощ по сделката за F-16
837 прочитания

Най-четеното през седмицата

Прочетете още

Пентагонът продължава да има сериозни забележки към изправността на F-35

Пентагонът продължава да има сериозни забележки към изправността на изтребителите F-35 от трите основни варианта. Това е заявил днес, 13 ноември 2019 г., директорът на отдела за оперативни изпитания пред американския Конгрес, цитиран от Bloomberg.

Меню