Франция и Германия одобриха първоначалното финансиране на FCAS

1K прочитания

Правителствата на Франция и Германия одобриха първоначалното финансиране на проекта FCAS, който предвижда създаването на система от системи за осигуряване на въздушно превъзходство. Съобщението за това бе публикувано от Airbus в късните часове на 12 февруари 2020 г.

Финансирането е в размер на €155 млн. и покрива първоначалната работа по създаване на технологични демонстратори по проекта FCAS. Финансирането е разделено по равно между Франция и Германия и ще гарантира работата в рамките на 18 месеца, през което време трябва да се работи по бъдещите технологични демонстратори. Тази част от проекта е кръстена Phase 1A.

В съобщението на Airbus се дефинират и отделните елементи от FCAS, както и компаниите, които ще работят по тях.

Next Generation Fighter (NGF) покрива създаването на боен самолет от следващо поколение. Водещ на проекта е Dassault, а основен партньор Airbus. Remote Carrier (RC) e безпилотен апарат, който ще работи в близко сътрудничество с NGF. Airbus ръководи проекта, а основен партньор е MBDA. Combat Cloud (CC) ще е облачна IT услуга, която ще гарантира обмен на данните между елементите на FCAS. Отново Airbus ръководи проекта, а Thales е основен партньор. Двигателите за NGF ще се разработват от джойнтвенчър между Safran и MTU.

В рамките на Phase 1B, която ще се дефинира във втората половина на годината, ще бъдат обявени основните изпълнители и партньори на още две основни направления в FCAS – сензорния пакет и технологиите за намаляване на радарната забележимост. Тогава в програмата ще влезе и Испания.

FCAS трябва да влезе на въоръжение не по-късно от 2040 г. Технологичният демонстратор на NGF трябва да полети около 2026 г.

Свързани теми

Предишна публикация
Управляващите обещаха да купят два медицински вертолета
Следваща публикация
Boeing 737 катастрофира при кацане в Истанбул (обновена)
1K прочитания

Най-четеното през седмицата

Прочетете още

Швеция обяви плановете си за обновяване на военната си авиация

Шведското МО публикува „Бяла книга“ за плановете за изграждане на въоръжените си сили до 2025 г., като в тях се залага продължаване експлоатацията на Gripen C/D и инвестиране в изцяло нова платформа след 2030 г.

Румънският парламент разреши покупката на още пет F-16, мисли се и за F-35

Румънският парламент даде разрешение за покупката на още пет употребявани изтребителя F-16 от Португалия. В същото време, военният министър на страната Габриел Леш заяви, че се мисли и за покупката на F-35, но след около 10 години.

Излязоха финансовите детайли по сделката с Rafale за Индия

В светлината на идващите парламентарни избори в Индия и нестихващата критика от страна на опозицията, индийското МО даде разбивка на цената за придобиване на 36 многоцелеви изтребители Dassault Rafale. Стойността на сделката е малко под €8 млрд.

„Комисията „Gripen” препоръча фактическия рестарт на изтребителната програма

Очаквано временната парламентарна комисия за проучване на изпълнението на процедурата по избор на нов боен самолет (т.нар. „Комисия „Gripen”) излезе днес, 20 септември 2017 г., с окончателен доклад за своята дейност и препоръча фактическия рестарт на процедурата за покупка на нов изтребител.

Меню