Програмата F-35 страда от забавена доставка на части

149 прочитания

Многомилиардната програма F-35 страда от сериозни забавяния в доставката на части, като ситуацията допълнително се усложнява от американското решение за изхвърлянето на Турция от проекта. Това съобщава Bloomberg.

Информационната агенция цитира годишния доклад на Сметната палата на САЩ (GAO) по прогреса на програмата F-35 JSF. В него се говори, че е отбелязан значителен напредък, включително в изпълнение на целите по доставка, намаляването на цените и подобряване на ефективността на производството.

Докладът, обаче отбелязва, че е нужна още доста работа по програмата, като тя е изложена на риск от допълнителни забавяния, заради трудности по веригата за доставка на части. Подчертава се, че преди да се вземе решение за пълномащабно производство трябва да се решат редица проблеми, включително процента изправна техника, навременната доставка и подобряване на качеството на производството на моторите на Pratt & Whitney.

„F-35, които в момента са на въоръжение, не са на нивото на надеждност и изправност, което се очаква, което е ясен показател, че самолетите не са достигнали до нужното качествено ниво”, се казва в доклада на GAO.

Сред трудностите по програмата се отбелязва и изгонването на Турция от нея, която вероятно ще доведе до съществени трудности, включително и договаряне на работата по около 1000 номенклатури, които в момента се произвеждат от турски компании. Вече са били набелязани потенциални нови производители, но все още се оценят рисковете от това и потенциалните забавяния. Турция ще доставя части за F-35 до 2022 г.

Докладът отбелязва, че проблемите с веригата на доставки се задълбочават, като през август 2017 г. около 2000 номенклатури са отбелязвали системни забавяния, но през юли 2019 г. броят е скочил на 10 000. От Lockheed Martin са заявили за Bloomberg, че 60% от забавените номенклатури идват от едва 20 доставчика.

GAO пише и че проблемът с нуждата от доработка на вече доставените F-35 остава, като в момента се изчислява, че за тази допълнителна работа са нужни поне $1,4 млрд. Доставени са около 520 изтребителя на крайните клиенти.

Друг проблемен момент в доклада е качеството на изработка на двигателите F135. През миналата година у 18 мотора са открити сериозни недостатъци в качеството на изработка, което е наложило те да бъдат разглобени, ремонтирани и чак тогава предадени на крайните клиенти. За сравнение, през 2018 г. това число е било едва осем. В същото време откритите дефекти при вече доставените двигатели са нараснали с 16%.

Pratt & Whitney през 2019 г. повиши темпа на производство с 51%, но в същото време при 91% от доставените двигатели се отбелязва забавяне в графика.

Свързани теми

Предишна публикация
В Германия тече дебат за въоръжените БЛА
Следваща публикация
Канада удължава срока за подаване на оферти в изтребителния си конкурс
149 прочитания

Най-четеното през седмицата

Прочетете още

Испания се присъединява към френско-германския проект за нов изтребител

Испания ще се присъедини към френско-германския проект за създаване на изтребител от следващо поколение (NGF) в рамките на по-широката програма за създаване на бъдеща бойна въздушна система (FCAS). Това съобщава Jane’s.

Румъния търси още 36 броя F-16

Румъния смята да придобие още 36 броя изтребители F-16. Това съобщи румънския военен министър Адриан…

Русия призна за сирийската командировка на Су-57

Руският министър на отбраната генерал Сергей Шойгу призна, че изтребители Су-57 са били изпратени в Сирия и заяви, че тяхната командировка там вече е приключила. Това съобщава ТАСС.

Новият командир на индийските ВВС обяви плановете за бъдещото им развитие

Новият командир на индийските ВВС генерал Р К С Бхадауриа, който пое поста на 1 октомври 2019 г., обяви плановете за развитието на индийската военна авиация в следващите 12 години. Това съобщава индийският вестник Business Standard.

Министър Каракачанов заподозря, че някой изкуствено създава недоволство в Граф Игнатиево

Министърът на отбраната Красимир Каракачанов заподозря, че някой изкуствено създава напрежението в авиобаза Граф Игнатиево. Това каза той днес, 24 октомври 2017 г., след като по-рано бяха отменени всички полети в базата, поради неподготвеност за изпълнение на летателните задачи.

Меню