Лошото време отложи старта на Crew Dragon за събота

88 прочитания

Лошите метеорологични условия попречиха на Crew Dragon да бъде изстрелян днес, 27 май 2020 г. от космическия център Кенеди. Следващият опит за старт ще бъде направен тази събота, 30 май.

Обратното броене бе спряно 16 минути и 53 секунди преди старта, след като ракетата-носител Falcon 9 беше заредена с гориво.

Метеорологичните условия бяха неподходящи за изстрелване през целия ден, както заради гръмотевична активност около стартовия комплекс във Флорида, така и заради бурния океан в района, в който космическия кораб Crew Dragon трябваше да се приводни, ако се наложи аварийно прекратяване на изстрелването.

Стартът трябваше да стане факт в 14,33 часа местно време (23,33 часа българско).

Двамата астронавти Дъг Хърли и Боб Бенкън ще останат в космическия си кораб до източване на горивото от Falcon 9, процес, който отнема около 40 минути.

Следващият опит за старт ще бъде на 30 май в 15,22 часа местно време (00,22 часа българско време на 31 май). Шансът за подходящи метеорологични условия тогава е 60%, според настоящите прогнози. Ако и тогава времето е неподходящо, следващият прозорец за изстрелване е на 31 май в 15,00 часа местно време.

Мисията, наречена Demo-2 е част от изпитателната програма на Crew Dragon. Ако полетът бъде нормален, това ще приключи сертификационната програма на NASA. Така Crew Dragon и компанията на Илон Мъск Space X ще получи право да провежда пилотируеми космически полети, както в интерес на NASA, така и на частни начала.

Това ще е първото изстрелване на астронавти за NASA от юли 2011 г. насам, когато бе извършен последния полет с Космическата совалка.

Свързани теми

Предишна публикация
Crew Dragon успешно бе изстрелян на орбита
Следваща публикация
NASA се готви за първото изстрелване на астронавти от девет години насам
88 прочитания

Най-четеното през седмицата

Прочетете още

SpaceX подписа с първия турист за полет около Луната

Компанията SpaceX е подписала договор с неназован космически турист, който ще полети около Луната на борда на новата ракета на компанията BFR (Big Falcon Rocket). Това съобщиха от компанията късно вчера, 13 септември 2018 г.

Българската космонавтика преди четвърт век – Част II

Професор Борис БОНЕВ продължава своя разказ от първо лице за постиженията на българската космонавтика преди четвърт век, като в тази втора и последна част разказва за проекта „Фобoс” и българското участие в него.

Статията е публикувана оригинално в сп. АЕРО бр. 61 (септември 2013 г.)  

Към първа част.

Мисията Crew-2 излетя към МКС

Мисията Crew-2 бе изстреляна успешно днес, 23 април 2021 г. към Международната космуческа станция (МКС).…
Меню