Предстоят стрелби на полигона Шабла

300 прочитания

Между 8 и 12 юни 2020 г. самолети и вертолети от състава на ВВС на България ще извършват полети над море от летище Балчик и бойни стрелби на полигон Шабла. Това съобщават от МО.

Съгласно тазгодишния план за дейността на ВВС, ще се провеждат съвместни полети на различни типове авиационна техника над море, от или на летище Балчик и на територията на полигон „Шабла“. От ВВС участват летателен състав от състава на авиобазите Граф Игнатиево, Крумово, Безмер и Долна Митрополия и Транспортната авиогрупа във Враждебна. Ще се проведат и бойни стрелби с преносим зенитно-ракетен комплекс „Стрела – 2М” със стрелци-зенитчици от ВВС и СКСО.

Сред целите на полетите са поддържане и усъвършенстване на подготовката на летателния състав, носещ бойно дежурство, за изпълнение на стрелби по въздушна цел и морска (надводна) цел, за изпълнение на полети за десантиране и др. Цели се още възстановяване, придобиване, поддържане и усъвършенстване на техниката на пилотиране над море на големи, средни, малки и пределно малки височини, както и за аварийно-спасителни работи над морска повърхност.

Сред задачите, поставени пред ВВС по време на съвместните бойни стрелби „Шабла 2020“, са още: Изпълнение на полети за отстрели на авиационни управляеми ракети със самолети МиГ-29; съвместни полети за стрелба по морска (надводна) цел със самолет Су-25 и вертолети Ми-24 и Ми-17; полети за десантиране по парашутен способ със самолети С-27J/L-410 от и на летище Балчик; полети за разузнаване с вертолети Ми-17 (AS-532AL); евакуация на личен състав от водна повърхност; изпълнение на полети и носене на дежурство, аварийно-спасително и транспортно осигуряване, авиомедицинска евакуация и др.

Паралелно с това, от 30 май до 12 юни формированията за ПВО от Сухопътните войски провеждат полево обучение, бойни и експериментални стрелби по въздушни и надводни цели на полигон „Шабла”. В полевата подготовка и бойните стрелби участват военнослужещи от формированията за ПВО от 2-ра и 61-ва механизирани бригади, Единния център за начална подготовка, Бригадното командване и 101-ви алпийски полк. Участват също и обслужващи и осигуряващи формирования от 110-и логистичен полк и 59-и батальон за ядрена, химическа и биологическа защита и екология. Формированията за ПВО от Сухопътните войски ще проведат бойни стрелби и пускове с преносим зенитно-ракетен комплекс „Стрела-2М” по въздушни цели денем и със зенитно-артилерийски установки ЗУ-23-2 по въздушни цели денем и нощем. Планирано е провеждането и на експериментални стрелби със ЗУ-23-2 по надводни цели.

Общ ръководител на подготовката е заместник-командирът на ВВС бригаден генерал Петьо Мирчев.

Свързани теми

Предишна публикация
Наградени бяха авиатори за проявен професионализъм
Следваща публикация
Договорът за Су-25 може да се забави
300 прочитания

Най-четеното през седмицата

Прочетете още

alt

„Атомната авиация” на ПВО и ВВС на БНА – 1

Евгени АНДОНОВ разказва за един от най-старателно скриваните моменти от развитието на ВВС на НРБ през 70-те и 80-те години, а именно създаването на възможности българските бойни самолети да използват ядрено оръжие и обучението на летателния и техническия състав за това.

Правителството даде 310 000 лв. целево, за оборудване на вертолети Cougar за гасене на пожари

Правителството одобри допълнителни разходи в размер 310 000 лв. по бюджета на Министерството на отбраната за 2018 г. Средствата са необходими за привеждане на два броя вертолети AS 532AL Cougar в готовност за изпълнение на задачи по гасене на горски пожари от въздуха. Това е гласувано на заседанието от днес, 27 юни 2018 г.

Меню