Гърция и Израел вероятно ще изградят съвместен учебен център

217 прочитания

Гърция и Израел вероятно ще изградят съвместен учебен център за обучение на военни пилоти край гръцкия град Каламата. Това съобщава местният вестник Kathimerini.

Принципно споразумение за това е било постигнато през миналата седмица, по време на визитата на гръцкия премиер Кириакос Мицотакис в Израел.

Принципът, по който ще бъде изграден центъра повтаря този, при който се обучават пилотите в израелските ВВС. Там целият учебен флот от Grob 120A, T-6A и M-346 (на снимката) се поддържа от частната компания Elbit, която има ангажимента да предоставя определен брой часове на израелските ВВС. Програмата за обучение и летателния персонал са грижа на израелската държава.

В тази връзка, Мицотакис се е срещнал с ръководството на Elbit.

Според гръцкия вестник, освен Elbit интерес към подобно сътрудничество имала и канадската компания CEA, която поддържа подобен учебен център в Канада. Вестникът, обаче подчертава, че шансовете на канадците са много скромни.

Kathimerini пише, че Гърция и Израел имат все по-близки стратегически отношения и изграждане на съвместен учебен център е логична стъпка. Израелската оферта е била за €1,4 млрд. в рамките на 20 години, като годишно ще се предоставят 10 000 летателни часа. Освен обучение на самолетните пилоти, щяло да се поеме и обучението на вертолетните.

От Elbit твърдят, че към подобен център ще има сериозен външен интерес, като в него може да се съсредоточи обучението на военни пилоти от региона и от Близкия изток. Това от своя страна ще носи печалба на гръцката страна, тъй като тя ще предоставя наземна инфраструктура, въздушното пространство и персонала.

Гръцките ВВС обучават своите военни пилоти в 120-то учебно крило, базирано край Каламата. Там се използва турбовитловия T-6A и реактивния учебен самолет T-2E Buckeye. Последният, обаче е крайно остарял и въпросът за подмяната му е належащ.

Свързани теми

Предишна публикация
Hürkuş-B се разби в Турция
Следваща публикация
Полша ще засили сериозно сътрудничеството си със САЩ
217 прочитания

Най-четеното през седмицата

Прочетете още

Швеция обяви плановете си за обновяване на военната си авиация

Шведското МО публикува „Бяла книга“ за плановете за изграждане на въоръжените си сили до 2025 г., като в тях се залага продължаване експлоатацията на Gripen C/D и инвестиране в изцяло нова платформа след 2030 г.

Открит летателен ден в Долна Митрополия за 12 април

На 12 април 2019 г. Военновъздушна учебна база „Георги Бенковски” ще бъде домакин на открит летателен ден по повод честването на 40 години от полета на първия български космонавт и Международния ден на авиацията и космонавтиката 12-ти април. Това съобщиха от учебната база.

PC-9M борд 665 се върна след основен ремонт в Швейцария

Турбовитловият учебно-тренировъчен самолет Pilatus PC-9M с борден номер 665 се завърна днес, 12 февруари 2019 г., след основен ремонт в Швейцария. Машината беше тежко повредена при аварийно кацане през ноември 2010 г.

МО иска да ремонтира два L-39

Министерство на отбраната стартира вчера, 18 февруари 2019 г., обществена поръчка за ремонт на два реактивни учебно-тренировъчни самолета L-39ZA. Очакваната стойност на поръчката е малко над 8,33 млн. лева без ДДС.

Меню