L-39NG получи типова сертификация

608 прочитания

Учебно-тренировъчният самолет L-39NG получи типова сертификация от чешкото МО, което дава зелена светлина за стартиране на експлоатацията му. Това обяви компанията производител Aero Vodochody днес, 18 септември 2020 г.

Сертификацията на дълбоката модернизация на добре познатия L-39 е проведена по нова процедура, която гарантира единни наднационални стандарти, които се признават от военните органи във всички страни от ЕС и НАТО, съобщават още от Aero Vodochody

За провеждане на сертификационните изпитания са били задействани два прототипа за летателни и два прототипа за наземни изпитания. Първият полет на типа е от декември 2018 г. и от тогава са били натрупани 300 тестови полета.

Първоначално от Aero Vodochody планираха да приключат със сертификацията в края на 2019 г., но след това изместиха срока за третото тримесечие на 2020 г.

Aero Vodochody в момента има 26 твърди поръчки – 12 са за частната компания RSW Aviation, други 10 са за друг частен доставчик на военни услуги SkyTech. Останалите четири самолета са за африканската страна Сенегал.

Очаква се Чехия също да даде поръчка за самолета в скоро време. Страната вече покани Словакия за организирането на съвместен учебен център, който да използва L-39NG.

Сертифицирането на L-39NG идва малко, след като Aero Vodochody се сдоби с нов собственик. Инвестиционният фонд Penta, който управляваше компанията в последните 14 години, продаде самолетостроителя на унгарския бизнесмен Андраш Томбор (51%) и чешката компания Omnipol (49%).

Проектът L-39NG бе стартиран на изложението във Фарнбъроу през лятото на 2014 г. Промените в класическия дизайн на L-39 са няколко. Първо, самолетът се задвижва от модерния реактивен двигател Williams International FJ44-4M (тяга от 1700 kgf), който има цифрово управление. Новият мотор има редица предимства пред сега използвания АИ-25ТЛ – той ускорява по-бързо, има по-нисък горивен разход, няма нужда от спомагателна силова установка, има значително по-голям ресурс и по-евтина поддръжка. Освен това самият двигател е с около 100 kg по-лек, плюс още толкова от премахването на някои ненужни системи използвани от АИ-25, води до олекотяване на самолета със 200 kg.

Крилото е ново, при него се използват частично композитни материали и в него има горивни резервоари (а не в краищата му, както е при сегашните L-39). Авиониката е нова на компанията Genesys Aerosystems – дисплеи в пилотската кабина, съвместими с очила за нощно виждане, модулен архитектура и възможност за виртуален тренинг. Нов е и фанара на пилотската кабина, като той ще осигурява по-добра видимост. Самолетът ще има пет точки за окачване на въоръжение (четири под крилото и една под фюзелажа) и ресурс от 15 000 часа.

Повече за L-39NG може да прочетете тук.

Свързани теми

Предишна публикация
Китай се оказа клиент на Ми-171Ш
Следваща публикация
Черна гора получи първия си Bell 505
608 прочитания

Най-четеното през седмицата

Прочетете още

M-346FA Fighter Attack

Платена публикацияГеополитическата ситуация в Източна Европа е по-сложна от всякога и много от страните-членки на…

Пенсионира се един от най-опитните инструктори в Долна Митрополия

Днес, 25 февруари 2019 г. във ВВУБ „Георги Бенковски“ се проведе тържествена церемония по повод освобождаването от военна служба и преминаване в запаса на майор Пламен Попов. Това съобщиха от учебната база.

Министър Каракачанов откри тренажор в Долна Митрополия

Министърът на отбраната Красимир Каракачанов участва в церемонията по въвеждане в експлоатация на тренажор/симулатор на самолет Pilatus РС – 9М във Военновъздушната учебна база (ВВУБ) „Георги Бенковски“ в Долна Митрополия. Това стана днес, 14 октомври 2019 г.

Министър Каракачанов защити в НС покупката на леки учебни самолети за ВВС, но обяви че се водят проверки

„По отношение на това каква техника ни е необходима, се доверявам повече на военната експертиза от ВВС. Ако се установи, че има волни или неволни нарушения, поръчката ще бъде прекратена”, това отговори днес, 9 март 2018 г., министърът на отбраната Красимир Каракачанов, цитиран от сайта otbrana.com.

Франция получи първия PC-21

Франция получи първия турбовитлов учебно-тренировъчен самолет Pilatus PC-21. Машината е пристигнала на 30 август 2018 г. и е част от договор за цялостна подмяна на системата за обучение във френската военна авиация.

Меню