Гърция планира да инвестира в модернизация на част от флота си от турбовитлови учебно-тренировъчни самолети T-6 Texan II, с цел превръщането им в ефективни платформи за оказване на непосредствена авиационна поддръжка, включително и борба с противникови БЛА. Това съобщава гръцкото авиационно издание Ptisi & Diastima.
По информация на изданието, научните институти на гръцкото МО вече работели по модернизационна програма за част от гръцките T-6A, като основната задача е превръщането им е ефективна платформа за непосредствена авиационна поддръжка и борба с малоскоростни летящи цели. С това се цели разтоварване на многоцелевите изтребители F-16C/D от част от тези задачи, както и запълването на празнината след свалянето от въоръжение на изтребителите-бомбардировачи A-7H.
Ptisi & Diastima пише, че гръцките T-6 са купувани с подобна задача на ум и 20 от купените 45 машини са от версията NTA, при която има шест точки за окачване на боен товар под крилото, а самият самолет може да използва картечни контейнери, НУРС и неуправляеми бомби. Гръцките T-6A NTA, обаче се използват слабо по това предназначение и летят основно в ролята им на учебни машини.
Изданието съобщава, че сега на тези самолети се гледа по друг начин, особено на фона на огромното напрежение с Турция и масовото използване на безпилотни апарати от турските въоръжени сили. В случай на конфликт се планира въоръжените T-6 да оперират от полеви площадки на островите в Егейско море.
Не се съобщава каква ще е модернизацията през която ще преминат гръцките T-6 NTA (оборудването им е доста базово), но най-вероятно ще се касае за подобряване на авиониката, добавяне на прицелни системи и обогатяване на арсенала.