Делото за МиГ-29 срещу Ненчев стигна до ВКС

287 прочитания

Делото срещу бившия министър на отбраната Николай Ненчев, по обвинение в престъпление по служба заради поддръжката на МиГ-29, достигна до последната възможна инстанция – Върховния касационен съд (ВКС). За това информира БГНЕС.

Първото заседание по делото ще бъде утре, 24 ноември 2020 г. Делото във ВКС е образувано по касационен протест на прокуратурата. В него се прави искане решението на Софийския апелативен съд да бъде отменено и делото да бъде върнато за ново разглеждане от друг състав на този съд.

През юли 2020 г. Софийският апелативен съд потвърди изцяло решението на Софийски градски съд, с което Ненчев бе оправдан.

На 16 януари 2017 г. Софийска градска прокуратура внесе в Софийски градски съд обвинителен акт срещу Ненчев, който по онова време все още беше военен министър в кабинета „Борисов 2”.

Според прокуратурата през 2015 г. Ненчев не е изпълнил служебните си задължения и не е осигурил безопасност и летателната годност на военно въздухоплавателни средства от изтребителната авиация на ВВС на страната ни. От държавното обвинение съобщиха, че на 26 април 2015 г. между Министерство на отбраната и РСК „МиГ“ са били подписани два договора за удължаване на ресурса на два двигатели РД-33 с по 50 часа и ремонт на два двигатели РД-33 и един брой кутия за самолетен агрегат КСА -2 за МиГ-29 на обща стойност 3 773 000 евро (7 388 666 лв.)

Вместо тези договори да бъдат приведени в реално изпълнение, министър Ненчев е казал на своя заместник – Десислава Йосифова да ги пази в служебната си каса и да не предприема каквито и да било действия по изпълнението им, за да не бъде осъществен ремонтът на самолетите, собственост на страната ни в РСК „МиГ“. Същите указания министър Ненчев продължил да дава и през следващите няколко месеца на подчинените си в министерството.

В периода от 7 ноември 2014 г. до 29 март 2016 г. Ненчев също не е изпълнил служебните си задължения, като не е утвърдил проект за инвестиционен разход за ремонт на агрегати и доставка на резервни части за самолети МиГ-29 и не осигурил авиационната безопасност и летателната годност на военно въздухоплавателни средства от изтребителната авиация на ВВС на България.

От престъплението са настъпили значителни вредни последици за Българската армия, посочиха от прокуратурата.

В мотивите по оправдателната присъда за Ненчев, която дойде на първа инстанция, обаче до голяма степен се потвърждава, че състоянието на изтребителната авиация в периода, когато Ненчев е бил министър, е било изключително тежко.

Свързани теми

Предишна публикация
Парламентът отхвърли покупката на два медицински вертолета
Следваща публикация
МО продава летище Габровница
287 прочитания

Най-четеното през седмицата

Прочетете още

ВВС участват в „Тракийска звезда 2018”

Българските Военновъздушни сили ще вземат участие в съвместна летателна тренировка “Тракийска звезда 2018”, която започва от днес, 16 юли 2018 г. Това съобщават от ВВС.

Казахстан купува още 12 броя Су-30СМ

Русия и Казахстан са стигнали до споразумение за доставка на още 12 многоцелеви изтребителя Су-30СМ. Това е заявил помощникът на руския президент по военно-техническите въпроси Владимир Кожин, цитиран от ТАСС.

F-20 – Изтребителят без късмет

Народът го е казал най-добре: „Роди ме, майко, с късмет, па ме хвърли на смет”. Т.е., ако си поставен в неравностойно положение, доброто стечение на нещата може да те измъкне от него. Но какво става, ако си на отлично ниво, но сякаш цялата Вселена работи срещу теб?
Нещо подобно се случва с проектa на американската компания Northrop F-20 Tigershark. Самолет, който въплъщава в себе си всичко най-добро от американската аерокосмическа индустрия, но накрая не успява да реализира дори една търговска поръчка и е безславно изпратен в историята. Факторите, които допринасят за провала на F-20, са може би дори повече от немалкото позитивни черти на проекта.

Меню