Спускаемият апарат на китайската сонда Chang’e-5 се приземи успешно на Луната. Това стана днес, 1 декември 2020 г.
Апаратът се е приземил в 15,11 часа по Гринуич (17,11 часа българско време) в предварително набелязания район около планината Рьомкер в Океана на Бурите. Спускането му от ниска лунна орбита е отнело едва 15 минути. Кацането е станало в автоматичен режим, като на височина от около 100 m от повърхността, апаратът е забавил значително спускането си, за да може да си избере площадка с гладка повърхност.
This video broadcast by China’s state-run CCTV network appears to show Chang’e 5’s landing on the moon.
Landing was expected to occur at 10:13am EST (1513 GMT). We’re standing by for further information from China.https://t.co/8AYSFU3dXE pic.twitter.com/SkFcIIUx0e
— Spaceflight Now (@SpaceflightNow) December 1, 2020
По програма, спускаемият апарат ще започне да събира проби от лунната повърхност след няколко часа. Преди това той разгъва слънчевите си панели и комуникационните антени. Част от пробите ще се вземат от дълбочина 2 m. Общо се очаква да се събере почва с маса от около 2 kg., половин килограм от които ще са от сондиране. След това пробите ще се пакетират и прехвърлят на модула от спускаемия апарат, който ще се изстреля обратно на орбита. Изстрелването ще стане факт след около 48 часа.
Очаква се след два дни модула да се скачи с Chang’e-5, след извършване на серия орбитални маневри. Пробите ще се прехвърлят на борда на спускаема капсула. Chang’e-5 ще остане на лунна орбита още няколко дни, след като изчака оптимално положение на Луната и Земята, той ще запали двигателя си и ще се отправи към родната планета.
На около 5000 m от земята от Chang’e-5 ще се отдели спускаемата капсула с лунните проби. Тя ще отскочи от земната атмосфера за да убие скоростта си, след което ще навлезе обратно в нея. Очаква се тя да се приземи в китайската провинция Вътрешна Монголия в средата на декември.
Ако мисията на Chang’e-5 е успешна, това ще са първите лунни проби върнати на Земята от 1976 г. насам.
Китай вече направи две меки кацания на лунната повърхност. Те станаха факт през 2013 г. с Chang’e-3 и 2019 г. с Chang’e-4, който стана и първия апарат приземил се меко на тъмната страна на Луната.
Пробите на Chang’e-5 се очакват с интерес, защото района, в който се е приземила сондата е значително по-млад от районите от където има проби донесени от Apollo и съветските Луна.
Космическият апарат бе изстрелян на 24 ноември и влезе на лунна орбита на 28 ноември.
Chang’e-5 има близнак – Chang’e-6, който трябва да се изстреля в случай, че мисията на първия апарат се провали. Ако обаче тя е успешна, Chang’e-6 ще се отправи към Луната чак през 2023 г. с мисия да се приземи около Южния лунен полюс.
На снимката: Изображение на това как изглежда спускаемия апарат на лунната повърхност.