Гърция продължава да гледа към F-35 и още Rafale

286 прочитания

Обновяването на гръцката военна авиация не е приключило и ще продължи с покупката на F-35 и вероятно допълнителни Rafale. Това е казал гръцкият министър на отбраната Николаос Панайотопулос в телевизионно интервю днес, 26 януари 2021 г.

„Рано или късно ще започнем сериозна дискусия за придобиването на изтребител от пето поколение в лицето на F-35. Разбира се, не изключвам и покупката на още Rafale”, заявява министърът.

Той е обяснил, че спешната нужда на гръцките ВВС е за поне 40 нови бойни самолета, като до момента са купени само 18-те Rafale, които се чакат между това лято и пролетта на 2023 г.

Панайотопулос е казал още, че няма как страната му да не гледа към F-35, защото той става новият стандартен изтребител на НАТО, но е подчертал, че Rafale дава други по-различни способности, които също са много ценни.

„Благодарение на Rafale ние много скоро ще обърнем баланса на силите, защото този самолет носи много специфични оръжия, които турската страна няма”, казва още гръцкият военен министър.

Гърция подписа вчера договор за покупката на 18 многоцелеви изтребители Dassault Rafale – шест новопроизведени и 12 употребявани, но всички по най-новия стандарт F3R.

Гръцкият военен министър не е дал конкретни срокове за придобиването на F-35. През миналата есен стана ясно, че страната е отправила питане към САЩ за цените и наличностите (LOR for Price and Availability) на типа, включително е искан и вариант за придобиването на употребявани изтребители. Засега, няма публична информация какъв е бил американският отговор.

Гърция активно се опитва да обнови военната си авиация, на фона на изострените отношения с Турция. Вече е започнала програмата за модернизация на 84 от най-новите гръцки F-16C/D (54 броя D Block 52+ и още 30 от Block 52+ Advanced) до стандарта F-16V. Първите самолети ще бъдат доставени през 2022 г., а работата трябва да приключи до средата на 2027 г.

В същото време ВВС на страната продължават да експлоатират едно крило с около 30 – 35 броя F-4E, както и 38 изтребителя от F-16 Block 50 (доставени през 1997 – 1998 г.) и 32 от най-старите Block 30 (доставени 1989 – 1990 г.). Отделно страната разполага и с микс от базови Mirage 2000EG и модернизирани Mirage 2000-5 Mk. II. Част от тях са доставяни между 1989 и 1990 г., а малка част през 2001 – 2002 г.

Свързани теми

Предишна публикация
Boeing ще опита да пласира F-15EX в Индия
Следваща публикация
Гърция подписа договор за 18 броя Rafale
286 прочитания

Най-четеното през седмицата

Прочетете още

Министър Каракачанов смята, че бързите сделки раждат комисионни

„Няма нужда да се прави нещо прибързано. Има една поговорка българска – бързата кучка, слепи ги ражда, а бързите сделки комисионни раждат”, това каза министърът на отбраната Красимир Каракачанов днес, 5 октомври 2017 г., в сутрешния блок на bTV.

Япония проучва възможностите да се сдобие със самолетоносачи

Япония проучва възможността да преработи вертолетоносачите от клас Izumo в пълноценни самолетоносачи, които да могат да оперират с F-35B. Това съобщава Reuters, позовавайки се на собствени източници в японското правителство.

F-20 – Изтребителят без късмет

Народът го е казал най-добре: „Роди ме, майко, с късмет, па ме хвърли на смет”. Т.е., ако си поставен в неравностойно положение, доброто стечение на нещата може да те измъкне от него. Но какво става, ако си на отлично ниво, но сякаш цялата Вселена работи срещу теб?
Нещо подобно се случва с проектa на американската компания Northrop F-20 Tigershark. Самолет, който въплъщава в себе си всичко най-добро от американската аерокосмическа индустрия, но накрая не успява да реализира дори една търговска поръчка и е безславно изпратен в историята. Факторите, които допринасят за провала на F-20, са може би дори повече от немалкото позитивни черти на проекта.

Меню