Румъния започна да използва S-100 за гранична охрана

580 прочитания

Румънската гранична полиция започна да оперира с безпилотния вертолет Camcopter S-100. Това съобщиха от производителя австрийската компания Schiebel.

Апаратите S-100 са базирани в румънското пристанище Мангалия, като те се използват за регулярни операции по наблюдение над корабния трафик, охрана на пристанищните комплекси в Румъния и евентуално участие в операции по търсене и спасяване, ако такова е нужно.

Услугата се предоставя на румънската Гранична полиция от Европейската агенция по морска безопасност (EMSA) в рамките на договор, който агенцията има с Schiebel за предоставяне на подобни услуги. Той е сключен през ноември 2018 г.

Според прессъобщението на Schiebel, в услугата се включва не само Румъния, но и България. Преди това EMSA е разполагала безпилотните вертолети и във Франция, Дания, Финландия и Хърватия.

Ханс Георг Шибел, председател на борда на Schiebel Group е заявил, че експлоатацията на S-100 в интерес на EMSA е потвърдила високите му характеристики.

Camcopter S-100 e безпилотен вертолет, който широко се използва за военни, парацивилни и цивилни операции по света. Максималната му излетна маса е около 200 kg, a задвижването е от ванкелов двигател. Може да бъде опериран денем и нощем, както и в сложни метеорологични условия. Далечината на която може да бъде управляван е 200 km, продължителността на полет е до 10 часа, има таван от 5500 km и може да носи полезен товар от 34 kg.

Свързани теми

Предишна публикация
Нови турски постижения при бойните БЛА
Следваща публикация
Аеромедицинска евакуация за военнослужещ с COVID-19
580 прочитания

Най-четеното през седмицата

Прочетете още

Аварира Ми-171 на македонската полиция

Транспортен вертолет Ми-171Е от състава на вертолетния отряд към македонската полиция е аварирал днес, 4 май 2020 г., на летище Скопие. Няма загинали.

Полша ще купува освен F-35 и още F-16

Освен 32 броя F-35, Полша ще купи и допълнителни F-16, както и ще осигури бойни безпилотни апарати, които да оперират заедно с нейните изтребители от следващо поколение. Това е записано в програмата за развитие на полските въоръжени сили до 2035 г., която бе подписана днес, 10 октомври 2019 г.

ЕК прие правила за операциите с безпилотни летателни апарати

На 24 май Европейската комисия (ЕК) прие правила, чиято цел е да гарантират това, че увеличаването на трафика на безпилотни летателни апарати в Европа се осъществява при необходимите дози сигурност и безопасност за хората на земята и във въздуха. Това пише блогът Unmanned Systems Bulgaria.

Меню