Откриха стрелбите на Шабла

865 прочитания

Днес, 7 юни 2021 г. с откриваща церемония на страните-участници на зенитния полигон Шабла бе даден старт на тактическото учение с бойни стрелби „Шабла 2021“, като част от серията учения „Defender Europe 2021“. Това съобщиха от МО.

В него ще вземат участие повече от 2000 военнослужещи от въоръжените сили на Република България и САЩ. Директор на стрелбите е заместник-командирът на Военновъздушните сили бригаден генерал Петьо Мирчев.

Същевременно се провеждат съвместни бойни стрелби на формирования за ПВО – ЗРВ и авиация с участието на сили и средства от Въоръжените сили на Република Сърбия.

„В продължение на пет дни силите и средствата за противовъздушна отбрана и авиация ще водят интензивни стрелби с различни наземни и въздушни платформи по разнообразни въздушни и надводни цели.“, каза на откриването заместник-командирът на Военновъздушните сили бригаден генерал Петьо Мирчев и подчерта: „Предстоят ни дни с голяма динамика и натовареност по изпълнение на поставените задачи, свързани с поддържане и повишаване на подготовката на формированията за ефективни действия по земни, въздушни и надводни цели.“

Той обърна внимание, че това е най-мащабното международно участие на сили и средства в ежегодните стрелби на ЗП на ВВС „Шабла“.

В национален план основна цел на учението, което ще продължи до 11 юни 2021 г., е подобряване на взаимодействието между формированията от Българската армия, които участват в съвместна групировка, за провеждане на операция по осигуряване на въздушния и морски суверенитет на Република България при прикритие на държавната граница.

Бойните средства, с които българските ВВС участват в „Шабла 2021” включват зенитно-ракетните комплекси (ЗРК) С-75 „Волхов“, С-125 „Нева”, 2К12 „Куб” и преносим зенитно-ракетен комплекс (ПЗРК) „Стрела-2М“, изтребителите МиГ-29, щурмовиците Су-25 и вертолетите Ми-24.

Изтребителите МиГ-29 ще изпълняват стрелби по светещи парашутни мишени с управляемото ракетно въоръжение и с използване на бордното артилерийско въоръжение.

Самолетите Су-25 и вертолетите Ми-24 ще атакуват надводни морски цели с неуправляемо ракетно и артилерийско въоръжение.

Формированията за ПВО на Сухопътни войски от състава на Българската армия ще усъвършенстват подготовката си за поразяване на въздушни цели със ЗРК 9К33 „Оса-АКМ“, ЗУ-23-2 и ПЗРК „Стрела-2М“. Ракетните и артилерийски формирования ще извършат бойна стрелба с ракетен комплекс 9К79 „Точка“.

Военноморските ни сили ще осъществяват стрелба с ПЗРК „Стрела-2М“ и изпълняват задачи по контрол на корабоплаването и радиотехническо наблюдение с два кораба и брегови постове от системата „ЕКРАН“. Допълнително, с моторен катер и вертолет ще имат готовност за аварийно-спасително осигуряване на полетите на ВВС. Флотската авиация също ще стреля – с 20-mm бордно оръдие Nexter 20 M 621, което стреля странично от вертолетите AS 565MB Panther.

За първи път ще бъдат използвани и дистанционно управляеми летателни системи (ДУЛС) от Военна академия „Г.С. Раковски“ и Съвместното командване на специалните операции за отчитане на резултатите от действията на авиацията и формированията от ЗРВ.

Република Сърбия участва с разчети от зенитно-ракетни формирования и екипажи, и самолети от изтребителна авиация. Те ще извършат пускове „земя-въздух“ със ЗРК С-125 „Нева” и 2К12 „Куб”, както и пускове „въздух-въздух“ със самолети МиГ-29. Сръбските екипажи на МиГ-29 ще оперират от летище Граф Игнатиево.

Съединените американски щати ще се включат със зенитно-ракетни формирования от състава на своите Сухопътни войски. Те ще извършат пускове „земя-въздух“ със ЗРК AN/TWQ-1 Avenger.

Свързани теми

Предишна публикация
„В кой момент станах корумпиран – преди или след като подписах протокола за избор на F-16?“
Следваща публикация
Български и сръбски МиГ-29 ще участват съвместно в стрелби на Шабла
865 прочитания

Най-четеното през седмицата

Прочетете още

За първите шест месеца на годината ВВС са налетели под 2000 часа

Часовете във въздуха за целите Военновъздушни сили на България за първите шест месеца на 2018 г. са 1950. Това се чете в отчет за изпълненото от МО в областта на отбранителната политика, който бе публикуван на 21 септември 2018 г.

Каракачанов смята, че днес е имало недоразумение, командирът на Граф Игнатиево посочи сериозни проблеми с техниката

Военният министър Красимир Каракачанов определи случилото се днес, 24 октомври 2017 г., в авиобаза Граф Игнатиево, като недоразумение, докато командирът на базата посочи, че има сериозни проблеми с изправността на авиационната техника.

Генерал Стойков: Имам усещането, че много хора работят за приземяването на ВВС

Командирът на ВВС на Република България генерал-майор Цанко Стойков дава интервю за Габриела Наплатанова, излъчено в ефира на bTV. В интервюто командирът на военната ни авиация говори за сегашното ѝ положение, изборът на нов изтребител и перспективите пред войските.

gabrovnitca

МО продава летище Габровница

Министерство на отбраната пусна за продажба част от бившето летище Габровница, край Монтана. Началната цена…

Генерал Стойков: Новият изтребител не е на ВВС, а на България

Официалният вестник на МО „Българска армия” публикува интервю с командира на ВВС генерал-майор Цанко Стойков, в което той говори за настоящата ситуация във военната ни авиация, за новия изтребител и други актуални теми.

Меню