От ГЕРБ се заинтересува кой изпълнява инфраструктурните проекти в Граф Игнатиево

428 прочитания

Депутатът от ГЕРБ Христо Гаджев е задал парламентарен въпрос към служебния министър на отбраната за това, кои фирми са спечелили поръчки за изпълнение на инфраструктурните проекти в авиобаза Граф Игнатиево.

Въпросът на Гаджев, известен с дейността си в т.нар. „Комисия Gripen” в 44-тото НС, е свързан с това, какви договори са сключени за изпълняване на проектите за модернизация и изграждане на допълнителна инфраструктура в авиобаза Граф Игнатиево. Той иска да знае и коя структура в МО е отговорна за сключените договори, по какъв ред са избирани изпълнителите, какви мерки са взети са прозрачност в тези дейности и дали ще има забавяне в реализацията на проектите.

Гаджев иска да получи отговорите в писмен вид. Срокът за това е този петък (30 юли).

Интересно е, че Гаджев не се интересува за първи път от тези теми. През ноември 2020 г. той е задал сходни въпроси към тогавашния министър Красимир Каракачанов. Тогава Гаджев се е интересувал, защо МО сключва договорите с изпълнителите без публична процедура, като пита и с кои фирми има договорни отношения и на какви суми.

Тогава Каракачанов отказва да дава информация за фирмите, с които са сключени договори, оправдавайки се с изричното желание на изпълнителите.

Няма нужда да се споменава, че тогава ГЕРБ и ВМРО бяха коалиционни партньори в кабинета „Борисов 3”, но въпросите на Гаджев показваха, че партията му явно има проблем с това как Каракачанов сключва договори за ремонта в Граф Игнатиево. Тогава обаче темата породи минимално обществено внимание.

Служебният министър на отбраната Георги Панайотов повдигна отново темата през последните седмици, като изнесе информация за сключване на договори без ясни критерии за избор на изпълнителите, сериозни забавяния в изпълнението, 100-процентови авансови плащания и неясно остойностяване на работата.

Панайотов, който определи ситуацията, като „каша”, отказа да назове фирмите, с които МО е сключило договори за почти 185 млн. лева. Той обаче намекна, че компаниите са от кръга на „обичайните заподозрени”, когато става въпрос за изпълнение на крупни инфраструктурни проекти.

Когато Панайотов изнесе тези данни от ГЕРБ запазиха мълчание, като в своя защита се изказа само Каракачанов. Сега видимо от партията нямат проблем да „чоплят” темата и през парламентарни въпроси.

Проектът за основен ремонт в Граф Игнатиево и изграждане на специфична за F-16 инфраструктура се изчислява на 300 млн. лева. Кабинета „Борисов 3“ вече отпусна 200 млн. от тях. Министър Панайотов, обаче съобщи, че в разчета не се включват парите за нова писта, които са били 56 млн. лева. Те тепърва трябва да се осигуряват.

Целият въпрос на депутата Гаджев може да прочетете тук.

Свързани теми

Предишна публикация
Cougar се включи в гасенето на горски пожар
Следваща публикация
Първият Су-25 направи 100 часа след ремонта
428 прочитания

Най-четеното през седмицата

Прочетете още

Кой какво обещава?

На 25 март 2021 г. бе разпуснато 44-тото Народно събрание. От гледна точка на развитието…

КЗК отхвърли молбата на УКРИНМАШ за спиране на процедурата за МиГ-29

Комисията за защита на конкуренцията (КЗК) е отхвърлила искането на украинската държавна компания УКРИНМАШ за спиране на процедурата за възлагане на обществена поръчка за поддръжката на българските изтребители МиГ-29. КЗК е направила това решение на 29 декември 2017 г.

Министър Каракачанов: С влизането на новия изтребител няма да свалим веднага МиГ-29 от въоръжение

Министърът на отбраната Красимир Каракачанов каза, че влизането на въоръжение на нов изтребител не означава, че веднага ще бъде свален от въоръжение МиГ-29. Това изказване направи той днес, 19 април 2018 г., след заседанието на КСНС.

Тече тренировката „Collector’s Item 17“

Съвместната българо-израелска летателна тренировка „Collector’s Item 17” тече в момента над територията на България. В тренировката взимат участие и италианските изтребителите Eurofighter, които са базирани в момента в Граф Игнатиево.

Меню