МО сключи рамково споразумение за поддръжка на самолетите Pilatus

435 прочитания

На 6 октомври 2021 г. Министерство на отбраната е сключило рамково споразумение с швейцарската компания Pilatus за поддръжка на самолетите PC-9M и PC-12 на въоръжение в българските ВВС.

Споразумението е с продължителност от седем години от датата на подписването. В неговите рамки могат да се подпишат отделни конкретни договори на стойност до 40 млн. лева без ДДС.

Тези конкретни договори могат да покриват доставка на оборудване за самолетите; доставка на автоматизирани системи за обучение; доставка на консумативи, инструменти, средства за наземно обслужване, контролно-измервателна апаратура и контролно-проверовъчна апаратура; извършване на планови и непланови ремонти; доставка на хардуер и софтуер; осъвременяване на техническата документация; обучение на персонал и други подобни.

На 31 май тази година МО стартира процедурата по схемата за договаряне без публикуване на обявление за поръчка. Това е олекотен метод за работа по Закона за обществените поръчки (ЗОП), в рамките на който, не се прави подбор на участниците в процедурата, а директно се изпращат покани до компания или компании, които имат компетенция да извършат поръчката.

Единственият поканен участник бе оригиналният производител Pilatus Aircraft.

Това бе вторият опит на МО на сключи рамково споразумение за логистична поддръжка на самолетите Pilatus. Предишната процедура бе пусната през септември 2020 г., но бе прекратена през март 2021 г., след като Pilatus Aircraft не успяха да подадат документация за участие, която да отговаря на изискванията на ЗОП.

Предишното рамково споразумение за поддръжката на PC-9 и PC-12 бе сключено през май 2014 г. и бе със срок от седем години. Справка показва, че за това време по в неговите рамки са сключени конкретни договори на стойност малко под 20 млн. швейцарски франкa (36 млн. лева). Тогава бяха сключени и договори за ремонт на авариралия борд 665 и за изграждане на тренажорен комплекс в Долна Митрополия.

Въпреки тези вложения (повече от половината, от които направени по времето на министър Каракачанов) през това лято спряха полетите с последния изправен PC-9M. По неофициална информация, основната трудност при този тип е обслужването на катапултните му кресла. През миналото лято ВВС обяви, че вече има готова лаборатория за изпълнение на регламентни работи и обслужване на катапултните седалки CH-11A на самолетите РС-9М. Липсват, обаче консумативи за работата, като има индикации, че в близките седмици проблемът ще се разреши след отделно споразумение с производителят на седалките.

Свързани теми

Предишна публикация
Стартира летателната тренировка Castle Forge 2021
Следваща публикация
Музеят на авиацията със свободен вход на 16 октомври
435 прочитания

Най-четеното през седмицата

Прочетете още

Полша започва да преговаря за още M-346

Полското МО е направило постъпки за стартиране на преговори за доставката на още четири учебно-тренировъчни самолети от висок клас M-346. Машините са опция от предишната сделка за осем броя от същия тип, която бе сключена през февруари 2014 г.

Две чешки компании искат да ремонтират двигателите на българските L-39

Чешките компании LOM Praha и Aero Vodochody са подали документи за участие в процедурата за възлагане на обществена поръчка за ремонт на три двигателя АИ-25ТЛ, които задвижват българските учебно-тренировъчни самолети L-39ZA. Това се вижда от протокола на работата на комисията, който бе публикуван днес, 11 април 2018 г.

Каракачанов смята, че днес е имало недоразумение, командирът на Граф Игнатиево посочи сериозни проблеми с техниката

Военният министър Красимир Каракачанов определи случилото се днес, 24 октомври 2017 г., в авиобаза Граф Игнатиево, като недоразумение, докато командирът на базата посочи, че има сериозни проблеми с изправността на авиационната техника.

Франция получи първия PC-21

Франция получи първия турбовитлов учебно-тренировъчен самолет Pilatus PC-21. Машината е пристигнала на 30 август 2018 г. и е част от договор за цялостна подмяна на системата за обучение във френската военна авиация.

Бригаден генерал Лалов се опасява, че недостатъчния ресурс ще доведе до сериозни проблеми

Командирът на 3-та авиационна база Граф Игнатиево бригаден генерал Иван Лалов изрази опасение, че недостатъчния ресурс на изтребителите МиГ-29 ще доведе до сериозни проблеми в летателната подготовка през следващата година. Това каза той днес, 21 декември 2017 г., пред Нова телевизия.

Меню