Индонезия подписа за изтребители Rafale

198 прочитания

Индонезия подписа договор за покупката на френски многоцелеви изтребители Dassault Rafale разделени на два транша. Това се случи днес, 10 февруари 2022 г.

Сделката бе разписана в индонезийската столица Джакарта от изпълнителния директор на Dassualt Ерик Трапие и от главата на агенцията за отбранителна аквизиция на индонезийското МО вице-маршал от авиацията Юсуф Джаухари. На събитието присъстваха и военните министри на Франция Флоранс Парли и Индонезия Прабово Субианто.

Договорът е разделен на две части. Едната е за покупката на шест изтребителя, които трябва да бъдат доставени в следващите месеци, което предполага, че иде реч за употребявани машини, които ще бъдат взети от наличностите на френските ВВС.

Втората част покрива покупката на 36 новопроизведени Rafale, част от които ще се доставят по новия стандарт F4. Сроковете на доставка за тази част не се съобщават, отвъд това, че това ще стане на по-късен етап.

От думите на министър Субианто след церемонията излиза, че твърдият договор покрива само първите шест самолета, а за останалите машини е разписано предварително споразумение, което скоро щяло да се превърне в договор.

По думите на френския военен министър, пълната цена ще достигне до $8,1 млрд. и ще включва цялостното решение, включително обучение на летателен и инженерно-технически състав, логистика, модернизация на авиобази, учебен център с два тренажора от най-висок клас.

Освен това са подписани и четири меморандума за разбирателство, включително за покупка на две подводници от клас Scorpene, за изграждане на център за поддръжка и модернизация на изтребителите Rafale, за покупка на военен спътник и за сътрудничество в областта на сухопътното въоръжение.

Индонезия търсеше от доста години варианти за модернизация на военната си авиация, като бяха разглеждани всевъзможни варианти, дори имаше подписан договор за 11 броя Су-35, които първоначално страната не можеше да плати, а след това тихомълком отказа, заради заплахи от американски санкции.

Интересът на Индонезия към Rafale е доста силен от няколко години, но нямаше свободни пари за реализиране на сделката и имаше трудности в осигуряването на външно финансиране. Явно този въпрос е бил разрешен само частично, тъй като сделката в момента е разделена на две и видно сигурното финансиране е само за едната част.

Индонезийските ВВС днес изглеждат повече от шарено. Страната има 9 броя F-16A/B, някои от които са модернизирани до стандарта MLU, 24 броя F-16C/D Block 32 (част от които са модернизирани до нивото на Block 52), пет Су-27СКМ, 11 Су-30МК2 и 22 броя от леките изтребители Hawk Mk.209. Отделно има и по 15 учебно-бойни KAI T-50i и турбовитлови Super Tucano.

С новата сделка Франция и Dassault си осигуряват седмия експортен клиент за Rafale, след Египет, Катар, Индия, Гърция, Хърватия и Обединените арабски емирства.

Свързани теми

Предишна публикация
Пакистан се оказа първият експортен клиент на J-10
Следваща публикация
Търси се нов летящ радар за ВВС на САЩ
198 прочитания

Най-четеното през седмицата

Прочетете още

Словакия вероятно отлага покупката на нов изтребител

Словакия ще отложи вероятно придобиването на нов изтребител, на фона на желанието за повече внимание за модернизацията на сухопътните войски на страната. Това е заявил министърът на отбраната на страната, цитиран от Reuters.

Константин Попов: Имаме авиация и тя не е приземена

„Имаше обективни фактори, включително икономическа криза, които ни доведоха до едно не леко състояние. Но не искам да казвам, че българската авиация е приземена. Ние имаме авиация. Имаме бойна авиация и трябва да я развиваме!”, това заяви председателя на комисията по отбрана в Народното събрание Константин Попов днес, 9 декември 2017 г., по Канал 3.

Антон Тодоров пренесе атаките за Gripen срещу президентската администрация

Емблематичният депутат от ГЕРБ Антон Тодоров пренесе атаките си по новите изтребители за ВВС от президента Радев към членове на неговата администрация. Днес, 27 септември 2017 г., депутатът обвини началника на кабинета на президента Иво Христов, че е чел класифицирани документи във връзка с предложение за продажба на нови F-16 от страна на Lockheed Martin.

Предизвестен инцидент

На 26 април 2012 г. сутринта при излитане за полет в рамките на българско-американското учение „Тракийска звезда 2012” се разби двуместен учебно-тренировъчен изтребител МиГ-29УБ. Какво, как и защо се случи в тази априлска сутрин? На тези въпроси се опитва да отговори Красимир ГРОЗЕВ.

Статията е публикувана оригинално в сп. АЕРО бр. 45 (май 2012 г.)  

Меню