Неизвестен безпилотен апарат се разби в Загреб

762 прочитания

Неизвестен безпилотен апарат, за който хърватските власти твърдят, че е руско (съветско) производство, вероятно дошъл от Украйна, се е разбил в столицата Загреб. При инцидента няма пострадали. Това се случи късно снощи, 10 март 2022 г.

Около 23,00 часа местно време, полицията в Загреб е получила множество сигнали за взрив в югозападната част на града. Отзовалите се на сигналите полицаи са открили кратер в тревна площ, около който са били разхвърляни останки от летателен апарат, като в района са били открити и два парашута.

Огледът е установил, че апаратът е сравнително малък и няма индикации, че на борда му е имало екипаж. Няма пострадали хора, материалните щети са ограничени, като и нищо не подсказва за реална експлозия.

Сутринта на 11 март хърватският премиер Андрей Пленкович е заявил, че летателният апарат е руска изработка, но не е ясно дали е принадлежал на въоръжените сили на Украйна или Русия. Пленкович вероятно има предвид, че апаратът е изработен по съветско време. Премиерът е казал и че е отправено официално питане до украинските власти за информация по случая.

Той е съобщил още, че апаратът е навлязъл в Хърватия от Унгария, като е летял на височина от около 1300 m със скорост от около 700 km/h. В хърватското въздушно пространство той е летял около седем минути, а над Унгария около 40 минути. Преди това той е летял през румънското въздушно пространство.

Синиша Хайдаш Дончич, шеф на комисията по вътрешна сигурност в хърватския парламент, е казал, че се касае за  безпилотен апарат от много стар модел.

Президентът на Хърватия Зоран Миланович също даде информация, като директно заяви, че апаратът е дошъл от Украйна. По неговите думи, скоростта му е била висока – около 1000 km/h, като е нямало време за реакция от страна на хърватските въоръжени сили. Миланович е казал още, че не изглежда апаратът да е бил нарочно изпратен към Хърватия и най-вероятно се касае за някаква грешка. Машината е паднала, след като е изчерпала горивото си.

В страната е стартирало разследване, в което участват военни и цивилни специалисти. Хърватски официални лица вече казаха, че ще търсят кооперация от НАТО и страните-членки на Алианса.

Веднага щом в интернет се появиха фотографии на останките и парашутите започнаха спекулации за типа на апарата, като вероятността, че се касае за разузнавателен БЛА Ту-141, изглежда най-голяма. Произвеждани между 1979 и 1989 г. в Харков, това са сравнително големи (стартова маса от порядъка на 5,3 тона) апарати, които могат да се използват за оперативно-тактическо разузнаване с разнообразни сензори.

Трактовка, според която, крилото на разбилият се в Загреб апарат кореспондира с крилото на Ту-141

Те се изстрелват с помощта на твърдогоривни ракетни ускорители, задвижва се с реактивен двигател и след края на мисията си се приземява с парашути в предварително зададен район. Далечината им на полет е от порядъка на 1000 km.

Предвид далечината на полет от около 1000 km и индикациите, че апаратът е летял на Румъния и Унгария, преди да се разби в хърватската столица, той може да е бил пуснат от Западна Украйна.

След разпада на СССР, такива апарати остават на въоръжение в Русия и Украйна. Смяташе се, че те са изведени от въоръжение и в двете страни още през 90-те, но по време на конфликта в Източна Украйна през 2014 г. стана ясно, че украинските въоръжени сили използват Ту-141 за разузнаване, като дори един апарат се приземи на територия контролирана от про-руските бунтовници.

Апаратът очевидно се използва и в настоящата Руско-украинска война. На 8 март се появиха снимки на, вероятно свален, Ту-141. Останките бяха локализирани в района на Херсон, но няма яснота, нито чий е апарата, нито кой е отговорен за свалянето му. В сферата на спекулациите е, дали Украйна отново се опитва да използва типа за разузнаване или пък други задачи (например, даване на цели-примамки за руското ПВО).

Останките на падналия край Херсон на 8 март Ту-141

Далеч по-интересни ще са въпросите свързани с действията на въоръжените сили на Румъния, Унгария и Хърватия, над чиято територия е летял апарата. Така например, дали той е бил прехванат и опознат от дежурните изтребители на някоя от тези страни (хубаво е да се отбележи, че в Румъния в момента има изтребители и от САЩ, Италия и Германия)?

Свързани теми

Предишна публикация
Пакистан получи първите си J-10
Следваща публикация
САЩ не искат полските МиГ-29
762 прочитания

Най-четеното през седмицата

Прочетете още

Индия показа боен БЛА

Индийската държавна компания Hindustan Aeronautics Limited (HAL) демонстрира пълномащабен макет на боен безпилотен летателен апарат.…

Италианският самолетостроител Piaggio се бори за оцеляването си

Емблематичната италианска самолетостроителна компания Piaggio се бори за оцеляването си, след като собственикът ѝ отстъпи ръководството на синдици, които са назначени от италианското правителство.

Меню