Министърът на отбраната Драгомир Заков и началникът на отбраната адмирал Емил Ефтимов дадоха празнични обещания, че българските ВВС няма да губят способности за охрана на българското небе. Това стана днес, 6 май 2022 г.
„Преди няколко седмици на въпрос, дали ще изпращаме МиГ-29 на Украйна, аз отговорих, че много повече ме притеснява, дали ще успеем да задържим МиГ-29 до момента, в който ще почнем да ползваме новата платформа F-16. Към момента работим със съюзници, за да можем да удължим, колкото е възможно, живота на МиГ-29. Очевидно е, че с Русия, Украйна и Беларус това няма как да стане”, заяви министър Заков в интервю по програма „Хоризонт” на БНР.
Той каза, че има различни опции за това да се намери решение в следващите няколко месеца.
„Целта е българските ВВС да не губят способности. Те имат вече 110-годишна история, няма как да си позволим да стигнем до загуба на способности”, каза още Заков.
Началникът на отбраната адмирал Ефтимов влезе в по-голяма конкретика по въпроса.
„Предложил съм на министъра да сключим в спешен порядък договор с военно-ремонтните предприятия на Полша за поддръжка на МиГ-29. Трябва да осигурим летателната годност поне до 2025 – 2026 г.”, каза той в интервю за bTV.
Адмиралът сподели, че българска делегация вече е посетила Полша. В нейния състав е влизал командирът на ВВС генерал-майор Димитър Петров и заместник-началника на отбраната генерал-лейтенант Цанко Стойков. Адмирал Ефтимов обаче не дава ясен отговор дали поддръжката в посочения от него срок ще е възможна, като той обясни, че всичко зависи от възможностите на полските заводи и наличието на резервни части. В такъв случай, не става ясно какъв ще е предмета на договора с Полша.
Ефтимов посочи, че ако поддръжката е невъзможна, то ще се търси възможност за лизинг или нещо подобно на изтребители, които да позволят да не се прекъсва носенето на дежурството по „ер полисинг” до усвояването на F-16. За да се осъществи сценария с лизинга, обаче трябвало да има яснота по три много важни теми – обучение на летателен състав, обучение на технически персонал и инфраструктура.
„Логично се ориентираме първо към F-16, защото имаме частично подготвени пилоти. Разглеждаме различни варианти, ще говорим с Нидерландия, със САЩ, с други държави”, каза Ефтимов, като не отхвърли вариант да се търсят и друг тип изтребители, различни от F-16.
Думите на Ефтимов, обаче търпят коментар. В момента България има с един, единствен пилот, който е преминал през базовия курс за усвояване на F-16. По неофициална информация, втори не се очаква в близко бъдеще, тъй като останалите български пилоти са на по-заден етап от обучението си в САЩ.