Lockheed Martin е била фаворитизирана при избора на F-35 в Южна Корея

15 прочитания

Lockheed Martin е била изкуствено фаворитизирана от южнокорейските военни, по време на процедурата за избор на нов изтребител. Това твърди опозиционната Партия на справедливостта, цитирана от The Korea Times.

През 2014 г. компанията спечели договор на стойност $6,43 млрд. за доставката на 40 многоцелеви изтребителя F-35A. Другият кандидат бе Boeing F-15SE.

Според опозиционната южнокорейска партия, офертата на Lockheed Martin не е покривала изискването за предостaвяне на офсет в рамките на 50% от цялата стойност на проекта. През февруари 2013 г. офсета предлаган от американската компания е бил едва 27,8% от стойността ѝ. Месец по-късно Lockheed решават да добавят като офсет и комуникационен сателит, което докарало офсета до 63,4% от стойността на сделката.

Въпросният сателит, обаче въобще не бил необходим на южнокорейските въоръжени сили, но въпреки това неговата стойност била зачетена като офсет. Освен това не са били проведени коректни оценки на стойността на сателита, както и евентуалните му по-евтини алтернативи.

През септември 2015 г. Lockheed спира работата по сателита, като заявява, че разходите са нараснали и иска от Южна Корея да ги покрие. По-късно след посредничество на американското правителство, работата по сателита е била възобновена, но са били натрупани разходи от $26 млн., които Южна Корея е поела.

Покупката на F-35 продължава да е тема на полемики в Южна Корея. Страната искаше да придобие редица ключови технологии за да създаде собствения си изтребител KF-X. Boeing бяха готови да предоставят технологиите, а Lockheed Martin не. Въпреки това, последните спечелиха.

В момента в Южна Корея вървят редица разследвания в отбранителния сектор, включително и около покупката на F-35.

Свързани теми

Предишна публикация
Израел се отказва от V-22 Osprey
Следваща публикация
Спешен преглед двигателите GP7200 на A380
15 прочитания

Най-четеното през седмицата

Прочетете още

Мароко инвестира в още F-16 и модернизация на старите

Мароко планира да инвестира близо $5 млрд. в придобиването на нови F-16 и модернизация на старите си машини от този тип. Това се чете в уведомление на агенцията за военно-техническо сътрудничество (DSCA) на Пентагона до Конгреса на САЩ.

Министър Каракачанов очерта три варианта след „Комисията „Gripen”

Министърът на отбраната Красимир Каракачанов очерта три възможни сценария за развитие на проекта за покупка на нов изтребител след края на работата на т.нар. „Комисия „Gripen”. Това той направи днес, 17 септември 2017 г.” в интервю по телевизия „Канал 3”.

Премиерът Борисов се оплака, че имало подла съпротива срещу F-16, но той направил сделката необратима

Премиерът Бойко Борисов се оплака, че срещнал подла и яростна съпротива при реализацията на сделката за покупката на F-16, но се похвали, че направил нещата така, че тя да бъде необратима. Това каза той днес, 7 октомври 2019 г., по време на бизнес закуска на Американската търговска камара.

ВВС на САЩ може да откажат 1/3 от F-35 ако цената на поддръжката не падне

ВВС на САЩ може да се откажат от 1/3 от потенциалното количество F-35A ако Lockheed Martin не намали цената за експлоатация на изтребителя с поне 38%. Това се казва в доклад на Пентагона с който разполага информационната агенция Bloomberg.

Гърция ще купи още шест Rafale

Гърция ще купи още шест многоцелеви изтребителя Dassault Rafale. Това съобщи гръцкият премиер Кириакос Мицотакис.…
Меню