Хърватия подписа договор за 12 броя Rafale

544 прочитания

Хърватия и Франция подписаха договор за доставка на 12 броя многоцелеви употребявани изтребители Dassault Rafale. Церемонията стана факт днес, 25 ноември 2021 г.

Договорът бе разписан от министрите на отбраната на двете страни – Флоранс Парли и Марио Баножич в Загреб. На събитието присъстваха и президентът на Франция Емануел Макрон и премиерът на Хърватия Андрей Пленкович. Изпълнителният директор производителя на Dassault Ерик Трапие също бе на церемонията.

В договора, чиято стойност е €999 млн. е включена покупката на 12 употребявани Rafale F3R, които в момента летят във френските ВВС, пакет въоръжение, логистичен пакет, обучение на летателен и технически персонал, самолетообслужваща техника, както и един тренажор. Плащането ще станат на вноски между 2021 и 2026 г.

Обучението на инженерния персонал ще стартира през 2022 г., а на летателния състав – през 2023 г. Първите Rafale ще бъдат предадени на хърватската страна през 2023 г., но ще останат във Франция и с тях ще тече летателното обучение.

Машините ще пристигнат в страната на две партиди – осем в края на 2024 г. и четири в първото тримесечие на 2025 г.

След церемонията, френският военен министър Парли обяви, че страната ѝ ще поръча новопроизведени Rafale за замяна на пласираните в Хърватия. Това, обаче ще стане през 2023 г., а самите изтребители ще се чакат около 2027 г.

Хърватското правителство обяви, че залага на употребявани Rafale в края на май тази година. През ноември 2020 г. Хърватия получи последните и най-добри оферти за покупката на 12 нови многоцелеви изтребители. Офертите са за новопроизведени F-16 Block 70 от САЩ, нови Gripen C/D от Швеция, употребявани Rafale от Франция и употребявани F-16 Barak 2020 от Израел.

Това бе вторият опит на Хърватия да избере свой нов изтребител. През март 2018 г. страната избра офертата на Израел за употребявани F-16C/D Barak 2020, на фона на оферти за нови F-16 от САЩ, нови Gripen от Швеция и употребявани гръцки F-16 Block 30. Основни причини за това, бяха изключително ниската цена на офертата (едва €420 млн.) и обещанията за широко сътрудничество с Израел в областта на отбраната. Сделката обаче бързо забуксува, защото САЩ отказаха да дадат разрешение за реекспорт на изтребителите и в крайна сметка през януари 2019 г. изборът бе анулиран, а процесът рестартиран.

Хърватските ВВС в момента разчитат на една ескадрила МиГ-21бис/УМ, която в към края на техническия си ресурс. Очаква се типа да спре полетите си през 2024 г.

Хърватия става петият експортен клиент на Rafale, след Египет (24 броя, плюс още 30, чийто договор бе разписан наскоро), Катар (36 самолета), Индия (също 36) и Гърция (сключен договор за 18, плюс намерение за още шест).

Свързани теми

Предишна публикация
ОАЕ купи 80 Rafale F4
Следваща публикация
Процента боеготова техника във ВВС на САЩ е леко намалял
544 прочитания

Най-четеното през седмицата

Прочетете още

С гласовете на ГЕРБ, ДПС и ВМРО Парламентът одобри преговорите за F-16

След ожесточен дебат и максимална мобилизация от страна на ГЕРБ, Народното събрание даде разрешение на правителството да води преговори за покупката на нови F-16, без да се съобразяват с ограниченията от Проекта за инвестиционен разход от миналата година. Това стана днес, 16 януари 2019 г.

Подробности за катастрофата с египетски Rafale

Египетските ВВС със сигурност са загубили Rafale EM в катастрофа, която е станала факт на 28 януари 2019 г. Това пише френското издание Mediapart. Египет, обаче отрича да е имало инцидент с Rafale.

Германия залага на Eurofighter за да се запазят европейските способности за производство на изтребители

Германското MO е заявило в писмо до депутат от Бундестага, че ще заложи на покупка на още изтребители Eurofighter, вместо взимането на американски боен самолет, за да се запази способността на европейските страни да строят изтребители. Това съобщава Reuters.

Меню