Приетият от Министерски съвет днес, 24 април 2019 г., „Доклад за състоянието на отбраната и Въоръжените сили на Република България” чертае картина на висока аварийност във ВВС, неизправна авиационна техника техника, остаряла инфраструктура и тежки проблеми в РТВ.
„През 2018 г. с български военни въздухоплавателни средства възникнаха 36 авиационни произшествия, от които една катастрофа, три сериозни инцидента и тридесет и два авиационни инцидента. Общият брой на произшествията съвпада с този през 2017 г., но следва да се отбележи, че тези през 2018 г. бяха по-сериозни и съпроводени със загуба на човешки животи и авиационна техника”, пише в Доклада.
Освен катастрофата с вертолет Ми-17, при която загинаха двамата пилоти, през миналата година имаше и сериозен инциденти с C-27J Spartan в авиобаза Граф Игнатиево и минаване през електропровод с вертолет Cougar.
Според доклада, 41% от инцидентите е по вина на техниката, а при 23% се касае за грешка на екипажа. Не е разписано на какво се дължат останалите 36% от инцидентите.
„Радиотехнически войски осигуряваха радарното покритие над територията на страната в условията на редица обективни ограничения, наложени от изключително незадоволителното състояние на радиолокационните комплекси от основния компонент на системата за наблюдение на въздушното пространство, които функционират с частични неизправности и силно занижени основни технически параметри”, се казва в Доклада.
Тежкото състояние на РТВ бе разгледано и в миналогодишния Доклад. Разписано е, че реализирането на проекта за придобиване на нови трикоординатни радари е от изключителна важност. През миналата година са били разработени технически спецификации за проекта, направено е пазарно проучване и са актуализирани финансовите разчети за проекта.
Според Доклада, ВВС са изпълнили 84% от планирания си нальот, но при „Авиационни сили с нарастваща степен на готовност” и „Сили за развръщане с нарастваща степен на готовност” изпълненият нальот е осезаемо по-малък, съответно 68 и 73%. Под тези названия реално се крие бойния компонент на военната авиация, което значи и че там ситуацията с нальота е най-тежък.
В Доклада в прав текст е записано и че 80% от авиационната техника е в неизправно състояние. Изрично е посочено, че са възникнали спорове с Полша около договора за ремонт на шест двигателя РД-33.
„Към полската страна бяха предявени два рекламационни акта за гаранционни ремонти. От своя страна тя е информирала, че неизправностите не подлежат на гаранционен ремонт и за отстраняване на повредите е необходимо българската страна да заплати стойността на ремонта”, пише в Доклада.
За разрешаване на споровете с полската страна предстои посещение на българска работна група във Варшава.
„Наблюдава се намаляване на участието в международни учения в сравнение с предходната година. Причината е в липсата на съвместимост на наличната инфраструктура на военните летища с изискванията на съюзните държави, което превръща българските ВВС в по-малко предпочитан домакин за планираните международни учения и тренировки”, пише още в Доклада.
За разлика от предишни години, в които на територията на страната имаше поне две – три, а понякога и повече сериозни авиационни тренировки и учения, в последните години е настанала сериозна суша.
Посочва се, че България не се възползва в пълен обем от програмата SAC на НАТО, в рамките на която се експлоатират съвместно стратегически транспортни самолети C-17. В нейните рамки България плаща за 65 часа годишно, но през миналата година реално са използвани 45 часа, плюс още 6,5 часа за обучение и тренировки.
В доклада не се говори за окомплектоването на ВВС с личен състав, а има само данни за Въоръжените сили, като цяло. Според тях, вакантните длъжности в края на 2018 г. са 5675, при 5694 вакантни длъжности в края на 2017 г.